Foto: Bildbyrån (Montage)
SHL

John Quenneville bryter med Leksand: "Ömsesidigt beslut"

ANNONS

Efter en första säsong med petningar står det nu klart att John Quenneville lämnar Leksand.
Detta trots ett kontrakt som var skrivet över nästa säsong. 
– Därför väljer vi genom ett ömsesidigt beslut att avsluta samarbetet, säger sportchefen Thomas Johansson på klubbens hemsida. 

John Quenneville har inte kommit till spel sedan den 17 december och har under hösten även varit petad vid flera tillfällen. Nu meddelar Leksand att man väljer att avsluta samarbetet med den kanadensiska forwarden. 

– John har uppträtt otroligt professionellt i de diskussioner om framtiden som vi har haft tillsammans och ju mer vi har pratat har känslan, från båda parter, varit att vi ska gå skilda vägar. Därför väljer vi genom ett ömsesidigt beslut att avsluta samarbetet från och med idag. Leksands IF tackar John för hans tid i föreningen och önskar honom all lycka i den fortsatta hockeykarriären, säger sportchefen Thomas Johansson på klubbens hemsida.

Quenneville kom till klubben inför säsongen och skrev då ett avtal som sträckte sig även över säsongen 2023/24, men så länge blir han alltså inte kvar. 

Efter petningar och skador avslutar han därmed tiden i Leksand med endast 19 spelade matcher och tolv poäng.


TV: De kan bli SHL:s MVP

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
tisdag 25 juni
02:00 Florida Panthers - Edmonton Oilers NHL