Beskedet: Ludvig Levinsson drabbad av hjärnskakning

Följ HockeySverige på

Google news

Ludvig Levinsson har inte spelat de senaste matcherna för Tingsryd. För Smålandsposten bekräftar tränaren Fredrik Glader att det rör sig om en hjärnskakning.
– Han går den så kallade hjärntrappan, säger Glader till tidningen.

Tingsryd saknade nyckelforwarden Ludvig Levinsson i fredagens uddamålsförlust mot Vita Hästen (1–2) och när den allsvenska bottenklubben i går förlorade mot Västervik (3–5) fanns inte heller Levinsson med i laguppställningen.

För Smålandsposten bekräftar nu tränaren Fredrik Glader att Levinsson drabbats av en hjärnskakning i tisdagens match mot Västerås efter en smäll mot huvudet.

– Han går den så kallade hjärntrappan. Som det ser ut nu är han nog inte med i början av veckan. Sen får vi se, säger Glader till tidningen.

SHL-intresse inför nästa säsong

21-årige Levinsson hämtades in till Tingsryd från Hockeyettan-klubben Halmstad inför den här säsongen och har direkt blivit en nyckelfigur i den småländska klubben, där han med sina 18 poäng (5+13) på 33 matcher ligger på en delad tredjeplats i lagets interna poängliga den här säsongen.

Levinssons spel denna säsong har inte gått SHL-klubbarna obemärkt förbi, då både Malmö samt ytterligare en SHL-klubb visat intresse för 21-åringens tjänster inför nästa säsong.


TV: Dråpliga självmålet i NHL

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: