
Speltips 1/5 inför Luleå HF – Brynäs IF
En match från SM-guldet, Luleå ska sätta punkt för säsongen och har möjligheten att göra det på hemmaplan. Kan det bli bättre för norrbottningarna som suktat så länge efter den här titeln. Jag tycker det är helt rätt att gå på Luleå i den här matchen.
Mina fem främsta motiveringar till dagens speltips:
- Hemmaplan, guldet ska säkras på hemmaplan
- Luleås kyla i defensiv zon
- Målvaktsbekymren i Brynäs, ingen ser ut som en matchvinnare
- Luleå är bättre framför bägge målen
- Luleås effektivitet
Grattis Luleå!
Jag skrev i mitt senaste speltips att det var läge att sätta in guldstöten. Luleå gjorde det och ska nu bara vrida om nyckeln för att hämta hem sitt andra SM-guld i historien. Det brukar vara den svåraste matchen att spela hem, den som kan avgöra en matchserie, men vad ska stoppa det här hungriga Luleå-laget? Jag säger redan nu, grattis Luleå, det här bränner ni inte!
En bra start pratades det om inför match fem, Luleå fick en smakstart med mål redan efter 23 sekunder i matchens första byte. Sen var det lägen åt bägge håll men mestadels var det hemmalaget som pressade på mot Matteus Ward. Ward som såg mänsklig ut i match fyra blev nu tungan på vågen när han agerade med lugn och pondus och räddade flertalet högriskchanser som Brynäs skapade. När perioden led mot sitt slut kom ett distinkt handledsskott från Marcus Hardegård, och jodå, den smet in bakom Ludvig Persson efter 19.59.9. Där och då kändes den här kvällen som att det är Luleå som har studsarna med sig och uppförsbacken för Brynäs blev blytung. Brynäs gjorde en stark sista period när man fick utdelning och momentum efter två reduceringspuckar men vid 2-4 som måste lastas på Ludvig Persson (han hade inte tajmingen som krävs) gick luften ur och det rann iväg till 2-6.
Matchvinnare har Luleå gott om men med Matteus Ward, Frederic Allard och Pontus Andreasson i spetsen drar de även med sig andra spelare. Brian O’Neill blev tvåmålsskytt senast och har varit en gigant i finalserien, Linus Omark gjorde poäng och mål igen, han vill verkligen ”avsluta” sin karriär med ett SM-guld. Det är inte överraskande att Luleå också har den där lilla turen med sig, studsarna, målen vid rätt tidpunkt, målramen, sekunderna, det mesta som krävs för att gå hela vägen, och tur förtjänar man såklart utifrån att man gör något bra.
Brynäs kan mycket väl vinna i Luleå men laget behöver en bättre start, spela rejälare både i egen zon framför mål och vara så mycket mer aggressivt framför Luleås mål. Oj vad Brynäs saknar generalen Simon Bertilsson i försvaret i en sån här matchserie. Anton Rödin, Johan Larsson och Jakob Silfverberg vet alla vad som krävs men orkar de pusha och få med sig samtliga här? Det blir en sista ansträngning för att hålla liv i säsongen. Jag kan tycka trots att de här spelarna skapar mycket oreda för motståndet, de ser lite tröttkörda ut och de lär inte bli piggare ju längre serien blir.
Uppdatering: Anton Levtchi åkte på en tackling och saknas här. Oskari Laaksonen och David Lilja är tillbaka. Linus Ölund saknades för Brynäs senast och är tillsammans med Simon Bertilsson och Linus Lindblom på läktaren.
Inbördes möten slutspel
- 28/4-25 Brynäs – Luleå 2-6
- 26/4-25 Luleå – Brynäs 3-5
- 23/4-25 Luleå – Brynäs 5-1
- 21/4-25 Brynäs – Luleå 2-5
- 19/4-25 Brynäs – Luleå 2-1 eft förl.
Statistik från slutspelet:
Luleå har 5-2-3 på de tio senaste och 3-0-2 de fem senaste hemma
Powerplay/Boxplay 28,89%-82,86%
Mål gjorda per match/Mål insläppta per match 3,11-2,00
Skotteffektivtet 15,78%
Brynäs har 5-1-4 på de tio senaste och 3-0-2 de fem senaste borta
Powerplay/Boxplay 25,53%-61,36%
Mål gjorda per match/Mål insläppta per match 2,94-2,88
Skotteffektivitet 10,47%
Hemmaplan verkar inte spela så stor roll i den här matchserien och jag förvånas inte om Brynäs skulle vinna uppe i Luleå igen. Däremot känns det oerhört tufft att sett till hur matcherna utvecklats se gästerna stjäla ännu en match uppe i Luleå. Den här gången vet Luleå att det är nu de har chansen, de vill inte tillbaka till Gävle och tar kommandot i den här sjätte finalen. Det finns ändå ett antal roliga spel att plocka som sidospel förutom att jag tror Luleå vinner matchen under ordinarie tid. Brynäs chans kan vara att göra första målet och där lockar det oddset mer än Luleås. Linus Omark är i ett stim och att han gör poäng igen är mycket intressant spelobjekt.
Luleå att vinna under ordinarie tid ger finfina 2,23 hos BetMGM, spelas med 2/5 units.
Linus Omark att göra poäng i matchen ger 1,72 i odds hos BetMGM, spelas med 1.5/5 units.
Brynäs att göra första målet i matchen ger 2,07 hos BetMGM och spelas med 1.5/5 units.
Spelstopp torsdag 14.00
Stefan rekommenderar
Luleå ML
Odds
2.23
Den här artikeln handlar om: