Har rest från Kalifornien – för att se Silfverberg

Steven Moreno har rest hela vägen från Kalifornien för att se Brynäs match mot Malmö. Anledningen? Hans favoritspelare Jakob Silfverberg spelar i Brynäs.
– Jag älskar honom och älskar att se honom spela, säger Steven till hockeysverige.se

Jakob Silfverberg och Steven Moreno. Foto: Måns Karlsson.

GÄVLE (HOCKEYSVERIGE.SE)

Ett par tappra åskådare hade tagit sig till Monitor ERP Arena för att se matchvärmningen inför kvällens kvartsfinal mellan Brynäs och Malmö. Men en av dem var inte riktigt som alla andra. Han heter Steven Moreno, är ett Anaheim Ducks-fan, och har rest ända från Kalifornien för att se matchen. Eller ja, matcherna. Tanken är nämligen att han ska se samtliga matcher i kvartsfinalserien. Oavsett om matcherna spelas i Gävle eller i Malmö.

Steven fastnade för ishockeyn 2016. Han bor ungefär en timme från Anaheim och favoritlaget blev således Ducks. Det var då han fastnade för en viss spelare med nummer 33 på ryggen. Han heter Jakob Silfverberg – och spelar numera i Brynäs. Det är i första hand honom som Steven Moreno åkt hela vägen från Kalifornien för att se.

– Jag har sett honom spela i Anaheim många gånger, så att få se honom spela här är fenomenalt. Jag älskar honom och jag älskar att se honom spela. Nu är jag är för att heja på Brynäs och Jakob.

Träffades redan 2016

Steven Moreno berättar att han fastnade för Jakob Silfverberg redan första gången han såg en hockeymatch.
– Det var en Anaheim-match som gick till förlängning, och då såg jag den här herren Silfverberg skjuta i stolpen och sen göra mål. Och jag tänkte bara ”Det där…det var ett bra skott”. Och så gillade jag hans namn också. Det är väldigt coolt.
– Sen var jag på plats och såg en Anaheim-match för första gången några dagar senare, och då hade de en ”meet and great” med en spelare – och till min stora förvåning var den spelaren Jakob Silfverberg. Jag tänkte att det var helt galet. Tänk att han var den första spelaren jag skulle träffa. Det var otroligt. Jag sa till honom att han var min favoritspelare.

Moreno berättar att han då också fastnade för Silfverbergs personlighet.
– Det är så längesen nu, men jag frågade om en bild och han var så trevlig. Det är också en av grejerna som betyder mycket när man träffar en spelare och han är så generös av sig. Då känner man en koppling. Då ville jag inte bara heja på honom utan också följa honom och hans karriär. Jag hoppas bara på det bästa för honom.

Det har blivit en del möten genom åren. Foto: Steven Moreno (https://www.instagram.com/emosteveoo/)

Steven Moreno berättar att han sedan dess träffat Jakob Silfverberg mellan sex och åtta gånger. I samband med dagens matchvärmning tog de en bild ihop.
– Det var fenomenalt. Och jag kan inte förstå att han minns mig. Han frågade hur flyget var och jag konstaterade att den var ”lång”, skrattar han.
– Men jag sa att jag gör det här för att se dig och för att se Brynäs. Jag är så upprymd och framför allt tacksam över att jag är här och får träffa honom igen.

Har planerat resan i ett år

Den inbitne Anaheim Ducks-supportern var på plats på Silfverbergs sista hemmamatch i NHL, men också på hans näst sista match överlag i NHL. En bortamatch mot LA Kings.
– Det var tufft. Jag såg hans sista hemmamatch och visste att det var hans sista match. Jag var nere vid plexit efteråt och då kände jag verkligen: ”Wow, det här är verkligen den sista matchen”
– När jag sen såg honom spela mot Los Angeles borta visste jag fortfarande inte om han skulle spela i Brynäs eller inte. Jag såg ryktena, och tänkte att om han kommer spela här i Sverige så måste jag boka ett flyg för att se honom spela. Jag ville så gärna se honom igen, i en annan liga, i hans hemland.
– Jag har planerat den här resan i ett år.

Hur är det att vara här nu?
– Det är så verkligt allting…Det har känts som en dröm och nu är den verklig. Jag kan inte vänta på att få se matchen ikväll, och jag vet inte vad jag ska förvänta mig heller.
– Det enda jag vet är att det kommer bli bra. Och jag ser verkligen fram emot att se och höra klacken.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: