Tillbaka i träning: ”Hoppas komma tillbaka”

Ludvig Persson har inte spelat sedan kvartsfinalserien mot Malmö.
Då hoppas Brynäsmålvakten kunna göra comeback i finalserien mot Luleå.
– Jag stänger inga dörrar. Jag hoppas komma tillbaka, säger han till Gefle Dagblad.

Ludvig Persson
Ludvig Persson.
Foto: Emma Wallskog/Bildbyrån

Ludvig Persson skadade sig i den sjätte kvartsfinalen mot Malmö och har sedan dess inte kunnat spela i SM-slutspelet med Brynäs.

Sedan dess har succémålvaktens status varit osäker för vidare spel under slutspelet, men Persson har förhoppningar om att kunna göra comeback under finalserien mot Luleå.

– Jag stänger inga dörrar. Jag hoppas komma tillbaka, säger Persson till Gefle Dagblad.

”Jag har saknat det”

Det har snart hunnit gå fyra veckor sedan Persson ådrog sig skadan i Malmö.

Sedan några dagar tillbaka är Persson tillbaka i träning på is, men hur nära han är att kunna gå för fullt kan han emellertid inte svara på.

– Det går inte att säga. Men det är kul att vara ute och träna på is i alla fall, jag har saknat det.

Gjorde succé i grundserien

Enligt Gefle Dagblad har Persson gjort ett par träningar på is i full målvaktsutrustning, men ännu inte deltagit i någon riktig lagträning med spelmoment i fem mot fem.

Den 25-årige målvakten noterades för 14 segrar på 23 matcher i grundserien för Brynäs och loggade samtidigt en räddningsprocent på 92,5 procent. I slutspelet har det blivit sex matcher med en räddningsprocent på 91,0 procent för Persson.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: