Färjestads plan – efter tappet: ”Sån är branschen”

Färjestad tappar Stian Solberg till Anaheim Ducks bara dagar innan SM-kvartsfinalen börjar.
Men då får FBK samtidigt tillbaka Noel Fransén efter sin utlåning till Västerås.
– Vi är inte ovana att hantera den här typen av situationer, säger tränare Tomas Mitell till Värmlands Folkblad.

Tomas Mitell, Stian Solberg.
Tomas Mitell uttalar sig om hur Färjestad hanterar tappet av Stian Solberg. Foto: Bildbyrån

Under söndagen kom det oväntade och plötsliga beskedet att den norske backtalangen Stian Solberg lämnar Färjestad med omedelbar verkan. Solberg återkallades nämligen av Anaheim Ducks och ska åka över till Nordamerika för spel i klubbens farmarlag, vilket innebär att han inte kommer att spela SM-slutspel med Färjestad.

Det är såklart ett slag för Färjestad att tappa en spelare så tätt inpå kvartsfinalen mot Skellefteå, som inleds på fredag.

– Sån är branschen, tyvärr. Vi var medvetna om att Anaheim satt på rättigheterna. Sen är det tråkigt för Stian också, han hade mått bra av att vara kvar. Det är en glad kille som fortfarande är utvecklingsbar, vi gillade att ha honom här. Men sånt är livet, spelare kommer och går under en säsong och nu fokuserar vi på de som är här. Vi är inte ovana att hantera den här typen av situationer, säger FBK-tränaren Tomas Mitell till Värmlands Folkblad.

Färjestad får tillbaka Noel Fransén från Västerås

Men för Färjestad ändras inte lagets numerär i slutspelet trots Stian Solbergs uttåg. Färjestad får nämligen tillbaka 19-årige Noel Fransén som kliver in i backbesättning efter att ha varit utlånad till Västerås under säsongen.

– En bra chans för ”Frasse” att träna och köra lite. Så sett passar det bra.

Under måndagens träning saknades backen Joel Nyström, men Tomas Mitell ger ett lugnande besked om försvararen inför den stundande serien mot Skellefteå.

– Han tränar på onsdag och kommer vara redo till på fredag, säger Mitell till VF.

Stian Solberg kom till Färjestad inför årets säsong efter att ha stått för ett starkt VM med Norge. 19-åringen gjorde sedan tolv poäng på 47 matcher i SHL för Färjestad. Noel Fransén å sin sida har imponerat för Västerås i HockeyAllsvenskan där han har gjort 20 poäng på 50 matcher.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: