Zeb Forsfjäll nätade när Skellefteå förlorade efter övertid: “Bedrövligt”

Följ HockeySverige på

Google news

"Jag börjar varje morgon med EP" – hockeyvärldens mest nedladdade app just nu

Först Axel Sandin Pellikka. Nu Zeb Forsfjäll. När Skellefteå till slut förlorade kvällens match mot HV71 blev Forsfjäll den första forwarden född 2005 att näta i SHL. 
– Det betyder sjukt mycket, säger han i C More. 

Skellefteås juniorer fortsätter att visa framfötterna på den stora scenen. När Axel Sandin Pellikka nyligen gjorde sitt första SHL-mål, blev han den första spelaren född 2005 att göra det. 

I kvällens möte med HV71 kunde Zeb Forsfjäll göra detsamma. Den 17-årige centern styrde in ett skott från stjärnan Jonathan Pudas och blev därmed den första forwarden i 05-kullen att näta i SHL. 

Lite turligt, skulle man kunna säga. Det såg nämligen ut som att pucken gick via byxorna och in bakom Joni Ortio i HV-målet. 

– Det betyder sjukt mycket. Man har alltid velat komma till a-laget och att stänka dit en är ännu roligare. Jag blir bara sjukt glad och känner att den tar på mig och ser att polarna jublar, säger Zeb Forsfjäll i C More efter första perioden.

Pudas svit fortsätter

Zebs mål kom redan i den fjärde SHL-matchen, för hans del, och redan efter knappt två minuter av kvällens match. 

HV71 kvitterade senare i den första perioden genom Mikkel Bødkers första mål i HV-tröjan, men fick i den andra perioden se en puck fladdra in till 2–1 för Skellefteå. Via en klubba noterades poängligaledare Jonathan Pudas för målet och därmed ytterligare en poäng, för nionde matchen i rad. 

– Vi spelar bra. Vi skapar mycket. Många bra lägen i slottet. Vi måste förstå när vi ska spela enkelt. Vi krånglar till det ibland, säger Pudas i C More efter andra perioden.

Tappade sent: “Bedrövligt”

Sent i matchen kunde sedan HV71 ta sig in i matchen igen på riktigt. Den ovana målskytten Filip Westerlund hittade 2–2 med drygt fyra minuter kvar att spela. 

– Bedrövligt. För många matcher vi har varit för dåliga i tredje perioden. Vi måste kolla oss i spegeln. Det är inte bra nog, säger Skellefteås Max Lindholm i C More efter tredje perioden.

HV tog därmed matchen till övertid, där man visade sig vara starkast. Tyler Vesel skickade in det avgörande 3–2-målet. Vändningen var fullbordad och extrapoängen säkrad.


TV: "Skellefteå? De ser inte alls bra ut"

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: