Örebro utbuade på hemmaplan: ”Vi är åskådare”
”Jag börjar varje morgon med EP” – hockeyvärldens mest nedladdade app just nu
5–15 i skott, 0–3 på resultattavlan och burop från läktaren. Efter denna mardrömsstart mot Malmö sade Örebros Gustav Backström ifrån.
– Vi spelar alldeles för långsamt, står och tittar på istället för att hjälpa varandra, säger assisterande kaptenen i TV4 under 0–5-matchen.

Malmö har kommit igång ordentligt och flyger upp i SHL-tabellen. Idag, lördag, var det Örebro som fick smaka på de starka formen.
Redan efter 15 minuters spel tvingades Örebro och Niklas Eriksson ta en time out. Detta med 0–3 på tavlan. Fem minuter senare kom följande ord från hans irriterade assisterande kapten, Gustav Backström.
– Att vi har 40 minuter kvar att ändra den här matchbilden på… (är det positiva) vi spelar alldeles för långsamt, står och tittar på istället för att hjälpa varandra och är jävligt passiva. Det måste till en riktig scenförändring här i andra, säger backen i TV4.
Backström fortsätter sedan om vad som sades i time outen.
– Nu får det räcka, nu måste vi kunna bryta det här mönstret. Det ser alldeles för dåligt ut. Det känns som att vi står och tittar på, som sagt. De flyger förbi oss. Det var det vi sa
Niklas Eriksson: ”Vi är åskådare… inget annat”
Carl Persson, Robin Salo var målskyttarna i första perioden, men det som oroade ännu mer var att skotten även slutade hela 15–5 till Malmö.
– Vi vet att de kommer hårt och gärna går med tre man framåt. Snabbare med puck, snabbare ner och hjälpa varandra, visa oss, och vilja ha pucken framförallt, fortsätter Backström om vad hans Örebro behöver göra.
Tidigt i den andra perioden utökade Malmö till 4–0.
– Jag tycker att vi har varit åskådare så här långt, åskådare… inget annat, säger Örebro-tränaren Niklas Eriksson till TV4 efter två perioder.
– Vi hade ett ganska allvarligt snack efter matchen mot Frölunda där vi inte var nöjda med prestation och framförallt intensiteten i vårt spel, så att… jag kan inte direkt svara på den frågan (vad som gått fel). Det får vi prata om efteråt. Nu har vi en period på oss att på något sätt hämta upp någon typ av trovärdighet. Det är det vi vill försöka göra, fortsätter han.
En minut in i tredje satte Pajuniemi 5–0 för Malmö. De blev även slutresultatet.
Den här artikeln handlar om:










