Uppgifter: NHL-intresse för Pontus Andreasson

Följ HockeySverige på

Google news

”Jag börjar varje morgon med EP” – hockeyvärldens mest nedladdade app just nu

Pontus Andreassons succé i Luleå har inte gått de nordamerikanska klubbarna förbi. Enligt Norrbottens-Kuriren har flera NHL-klubbar visat intresse för 23-åringen.
– Det känns så klart roligt, säger Andreasson till tidningen.

Bara Ryan Lasch har gjort fler poäng än Pontus Andreasson i SHL under de tio senaste omgångarna. Med sina åtta mål och fem assist på de tio senaste matcherna har Luleåforwarden tagit upp jakten på Linus Karlsson (37 poäng) i poängligan för rookies i SHL, där Andreasson nu bara ligger tre poäng bakom Skellefteås skarpskytt.

Succén i SHL har inte heller gått klubbarna i Nordamerika förbi. Enligt Norrbottens-Kuriren finns det flera nordamerikanska klubbar som är intresserade av 23-åringen.

– Det känns så klart roligt, men jag försöker att inte tänka så mycket på det, utan vara här och nu, säger Andreasson till tidningen.
– Jag har ju fortfarande mycket som jag behöver jobba med.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

LULEÅ VILL FÖRLÄNGA

Andreasson kom till Luleå från Björklöven inför den här säsongen och har kontrakt med SHL-klubben även över nästa säsong. Redan nu har Luleå dock indikerat att man vill förlänga 23-åringens kontrakt.

– Jag trivs hur bra som helst här, så det känns otroligt roligt, säger Andreasson.

Med sina 34 poäng (17+17) ligger Andreasson tvåa i Luleås interna poängliga, bara slagen av storstjärnan, tillika kedjekamraten, Linus Omark (47 poäng).

Annons


TV: AHL-svenskarna som kan vända hem

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: