HV-backen stängs av – missar kvalmatch

Följ HockeySverige på

Google news

HV71 får ett ännu avbräck på backsidan. 
Kanadensiske backen stängs nämligen av två matcher efter sin tackling på Victor Berglund och missar därmed den första kvalmatchen. 

I gårdagens SHL-match mellan HV71 och Luleå åkte HV-backen Jordan Murray på ett matchstraff efter en sen tackling på Victor Berglund

Luleå sköt sedan det matchvinnande mål i det efterföljande powerplay-spelet och Murray kritiserades av sin egna tränare Stephan ”Lillis” Lundh efter matchen. 

– Den är inte okej och han har fått höra det nu efteråt också. Han sätter oss i skiten och det gjorde han lite i förra matchen också med någon form av dumheter, sade "Lillis" till hockeysverige.se.

Kanadensaren anmäldes till disciplinnämnden efter tacklingen och under söndagsförmiddagen kom domen.

Nämnden stänger av Jordan Murray i två matcher och disciplinnämnden motiverar beslutet med följande nyckelfaktorer: 

”Tacklingen är sen och sker på en icke-puckförande spelare som befinner sig i en försvarslös position.
Skaderisk.
I förmildrande riktning har beaktats att den tacklade spelaren genom ouppmärksamhet i viss mån bidragit till situationen”.

Avstängningen innebär att Jordan Murray kommer att missa HV71:s sista grundseriematch mot Linköping samt kommer även vara otillgänglig för spel i den första kvalmatchen där HV ska kämpa för sin SHL-överlevnad. 


TV: Mikael Nord i Wikegård VS 

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: