Bekräftat: Storlöftet klar för SHL-konkurrenten

Eddie Genborg lämnade Linköping efter säsongen.
Nu är den 17-årige talangen klar för spel i SHL-konkurrenten Timrå.

Eddie Genborg
Eddie Genborg.
Foto: Christian Örnberg/Bildbyrån

Via sin hemsida meddelar Timrå att den 17-årige forwardstalangen Eddie Genborg är klar för spel i klubben.

Forwarden, som spelade 28 SHL-matcher med Linköping den här säsongen, har skrivit på ett tvåårskontrakt.

– Det är en supertalang vi får till Timrå IK, Eddie har redan gjort flera matcher i SHL och har stor utvecklingspotential. Han är en mycket stark skridskoåkare och kommer att bidra i tvåvägsspelet vilket kommer passa bra in i vårt spelsystem, säger sportchefen Kent Norberg till klubbens hemsida.

Uttagen till U18-VM

Genborg SHL-debuterade i slutet av september och samlade på sig totalt två mål på sina 28 matcher i SHL denna säsong.

I J20-laget blev det 34 poäng, varav 19 mål, på 28 matcher och om en och en halv vecka väntar spel med Småkronorna i U18-VM för 17-åringen.

– Det känns otroligt roligt att komma till Timrå, jag har hört mycket bra om föreningen och min spelstil kommer att passa bra i spelsystemet, säger Genborg.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: