Dylan Sikura klar för Skellefteå – ersätter Kenny Agostino

Skellefteå bröt med Kenny Agostino efter bara två dagar. Nu har man hittat ersättaren i form av Dylan Sikura.
– Dylan är en offensivt skicklig spelare som gjort det bra i AHL under en lång tid, säger sportchefen Erik Forssell om nyförvärvet.

Dylan Sikura blir Skellefteås spetsvärvning på forwardssidan. Kanadensaren har de senaste åren för det mesta huserat i AHL, med några enstaka framträdanden i NHL.

Den senaste säsongen spelade 28-åringen för San Diego Gulls och Rockford Icehogs.

– När man tittar på SHL tycker jag att det är en riktigt bra och stark liga som passar mitt spel och stil till punk och pricka. Jag ser fram emot att komma till stan, testa på den stora rinken och sätta igång med arbetet, säger spelaren till klubbens hemsida.

“Tror att han kommer passa bra”

För Skellefteå blir Dylan Sikura nu ersättaren till Kenny Agostino. Kontraktet parterna mellan bröts efter bara två dagar, men nu har västerbottningarna alltså hittat sin ersättare.

– Det är en spelare som vi har följt ganska länge och vi tror att han kommer passa bra hos oss. Vi ser fram emot att ha han i laget och att vi tillsammans ska kämpa för ett SM-guld, säger sportchefen Erik Forssell.

Under karriären har det blivit 207 poäng på 250 AHL-matcher. Samtidigt har det blivit 58 matcher i NHL för klubbar som Chicago Blackhawks, Vegas Golden Knights och Colorado Avalanche.

Kontraktet är skrivet fram till nästa sommar. 


TV: “Där finns det luckor – han måste agera”

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: