”Det blir säkert seniorhockey för mig, men var är oklart”

Följ HockeySverige på

Google news

Emil Heineman adresserade tidigare under säsongen att han tänkt nobba locktonerna från den amerikanska collegeligan för att istället spela SHL-hockey med Leksand. Men var 18-åringen spelar nästa säsong är i dagsläget inte klart.
– Det blir säkert seniorhockey för mig, men var är oklart, säger han till Dalarnas Tidningar.

Emil Heineman övertygade stort i Leksands J20-lag under hösten, men a-lagschanserna uteblev. Anledingen till det var att den 18-årige forwardstalangen stod i valet och kvalet mellan att spela collegehockey i USA nästa säsong eller inte, vilket gjorde att han på grund av regelverket inom collegeidrotten inte fick spela SHL-hockey med Leksand.

I mitten av februari kom dock beskedet att Heineman ångrat sig, vilket gjorde att han avslutade säsongen i Leksands a-lag.

"VILL HA EN PERSONLIG UTVECKLING"  

Trots det är det inte självklart att det blir spel i Leksand nästa säsong för 18-åringen.

– Jag vet inte vad jag ska säga om framtiden. Det är rätt öppen än. Men det jag kan säga är att jag är tveksam till att det blir J20-spel för mig, även om jag har en säsong kvar på mig, säger han till Dalarnas Tidningar.
– Det blir säkert seniorhockey för mig, men var är oklart.

Heineman stänger inga som helst dörrar för en fortsättning, men...
– Samtidigt tittar jag på vad som är bäst för mig personligen. Jag vill ha en personlig utveckling, även socialt vid sidan av hockeyn. Att se nåt nytt, bo i en annan stad och så där, det är också parametrar som vägs in i beslutet, säger han.

Totalt noterades forwarden för två assist på elva SHL-matcher för Leksand den här säsongen.




Mitt första NHL-hattrick – Dougie Hamilton

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: