Leksand sparkar tränaren – tidigare storspelaren ersätter

Leksand är redan klara för kval i SDHL.
Då väljer klubben att sparka huvudtränaren Joakim Engström.
– Vi behöver göra någon form av förändring för att skapa ny energi, säger sportsligt ansvarige Alexander Bröms.

Anna Borgqvist, Joakim Engström, Leksand.
Anna Aldrin Borgqvist ersätter Joakim Engström i Leksands tränarstab. Foto: Ronnie Rönnkvist & Bildbyrån

Fyra vinster och tolv poäng på 34 matcher.

Det är Leksands facit i SDHL den här säsongen och klubben är redan klara för kval sedan en lång tid tillbaka och kommer att sluta sist i tabellen. Inför de två sista grundseriematcherna och ett stundande kvalspel väljer då klubben att göra en förändring.

På sin hemsida meddelar Leksand att de går skilda vägar med huvudtränaren Joakim Engström.

– Efter ett landslagsuppehåll med tid för reflektion och analys har vi kommit fram till att vi behöver göra någon form av förändring för att skapa ny energi. Vi har under innevarande säsong försökt lyfta på alla möjliga stenar i förhoppningen om att få någon form av trendbrott, säger sportsligt ansvarige Alexander Bröms.

Anna Borgqvist ersätter Joakim Engström

Assisterande tränaren Göran Tärnlund kommer att ta över ansvaret under resten av säsongen. Leksand lyfter också upp Anna Aldrin Borgqvist, som varit huvudtränare för klubbens damjuniorlag, för att ersätta Engström i tränarstaben.

– Med fokus på att skapa energi och något nytt inför stundande kvalspel väljer vi att ta in en annan röst i form av Anna. Anna har en gedigen erfarenhet som spelare och kan sympatisera med spelarnas känslor i detta skede. Vi har några få veckor framför oss som vi ska ta oss an på bästa sätt och ge oss själva goda förutsättningar att vara redo när pucken släpps i kvalet. Jag vill också passa på att tacka Joakim för hans insats denna säsong, säger Alexander Bröms.

32-årige Anna Aldrin Borgqvist är en tidigare stjärnspelare för Damkronorna som spelat två OS och fem VM-turneringar. Hon spelade även närmare 400 SDHL-matcher för Växjö, Leksand, Brynäs och HV71. Efter spelarkarriären har hon varit verksam som tränare för AIK och Leksand.

Anna Aldrin Borgqvist valde att sluta spela efter säsongen 2020/21, där hon hade just Joakim Engström som tränare. Hon har tidigare berättat om beslutet för hockeysverige.se i Old School Hockey.

– Jag blev så trött på det, tappade motivationen och kände noll förtroende från tränaren. Det var mest konflikter med honom. Innan hade vi haft Lucas (Frey) och honom uppskattade jag som tränare. Sedan hade vi (Joakim) Engström. Jag har aldrig hatat hockey så mycket som under hans ledning. Det var fruktansvärt. Där dog min motivation totalt, berättade Borgqvist.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: