AIK värvar landslagsspelare från Brynäs

  • Skribent

    Följ HockeySverige på

    Google news

    AIK Hockey har gjort klart med forwarden Erica Udén Johansson som närmast kommer från Brynäs i SDHL.
    – Det kommer bli väldigt roligt att få spela i AIK kommande säsong. Att klubben även valt att anställa Jared Cipparone som tränare för damerna på heltid visar att de satsar, säger Udén Johansson till lagets hemsida. 

    28-åringen lämnar Brynäs efter bara en säsong som innebar 26 matcher och 16 poäng. Hon var också en av spelarna i den svenska OS-truppen i Pyeongchang i februari och har en gedigen meritlista från landslagsspel under sin karriär.

    – Erica kommer att tillföra mycket erfarenhet. Hon kommer att vara en bra förebild för våra yngre spelare då hon har spelat på den högsta nivån och medverkat i tre OS. Förra året hade laget problem med målskyttet – något jag tror Erica kommer hjälpa oss att lösa då hon varit en pålitlig målskytt i flera år, säger tränaren Jared Cipparone.

     

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: