Kan blir först – på 19 (!) år: ”Trodde att han skulle röra på sig”
Wiggo Sörensson är en unik talang i svensk hockey. Samtidigt som hans jämnåriga landslagskompisar spelar i storklubbar har talangen valt att stanna hemma i Boro/Vetlanda.
– En säsong till sen nästa säsong är det nog dags för honom att flyga iväg, säger klubbens sportchef Leif Karlsson i ”Framtidens stjärnor”.

Foto: Hockeysverige.se.
Här kan du lyssna på hela avsnittet om Wiggo Sörensson – för bara en krona!
Samtidigt som talanger lämnar sina klubbar allt tidigare. Flyttar kors och tvärs över landet och slåss om att komma in på de bästa hockeygymnasien finns det en talang som sticker ut. När Småkronorna ska samlas på ett läger inför Hlinka Gretzky Cup i början på augusti är Wiggo Sörensson med.
Talangen som till vardags spelar i Boro/Vetlanda i Hockeytvåan.
Om han nu tar en plats till turneringen i Tjeckien. Ja, då blir han den första spelaren att inte spela i en elitklubb och ändå göra matcher för det svenska U18-landslaget. Den senaste spelaren att lyckas med den bedriften var Viktor Ekbom i 89-kullen som då spelade för Skövde i Hockeyettan.
– Jag trodde att han skulle röra på sig inför den här säsongen. Vi hade många diskussioner, samtal ska jag säga, och där tycker jag att föräldrarna har gjort det på ett bra sätt. De har lyssnat på Wiggo och inte pressat honom till något han inte vill. Han ska hitta tryggheten i sin vardag och utveckling. Jag blev jätteglad att Wiggo stannar en säsong. Det finns fans som kommer till ishallen för att bara titta på Wiggo. Det är ett bra betyg. En säsong till sen nästa säsong är det nog dags för honom att flyga iväg, säger Boros sportchef Leif Karlsson.
Wiggo Sörensson sticker ut i svensk hockey: ”Egentligen alla klubbar”
I Boro/Vetlanda har spelare som Erik Karlsson, Linus Karlsson och Johan Franzén formats. Där de två sistnämnda också valde att stanna kvar länge i klubben. Men det som sticker ut med Wiggo Sörensson – det är att han redan nu är en av A-lagets bästa spelare. Förra säsongen blev det 48 poäng på 36 matcher i Hockeytvåan.
Hur har du trollat för att få ha kvar honom?
– Det är hockey hela tiden. Det vi erbjuder honom är inte massa pengar utan en möjlighet att kunna utvecklas i den miljön han är trygg. Där han vet att han är trygg och har ett stöd hemifrån både föräldrar och vi som klubb. Jag vill ändå påstå att vi vill vara rädda om våra egna produkter. Han kommer att få spela alla spelformer, mot vuxna spelare.
Och att elitklubbarna har fått upp ögonen för honom är ingen hemlighet. Redan efter TV-pucken, där han var en av Smålands främsta spelare, fanns det många intressenter.
– Jag kan inte räkna. Det är egentligen alla klubbar. Både i närområdet och långt upp i landet. Så att, ja… även division ett-klubbar.
Se hela utdraget från avsnittet i spelaren ovan!
Source: Wiggo Sörensson @ Elite Prospects
Den här artikeln handlar om: