Ryktas till SHL ‒ bekräftar nu intresse från NHL

Atro Leppänen har skrivit historia i Liiga och ryktas vara klar för Örebro nästa säsong.
Men nu avslöjar backen själv att NHL-klubbar har visat intresse för honom.
– Det har varit förfrågningar därifrån, säger Leppänen till MTV Urheilu.

Atro Leppänen.
Blir det spel i NHL eller Örebro för Atro Leppänen? Foto: Magnus Andersson/Bildbyrån

Atro Leppänen skrev i helgen in sig i Liigas historieböcker. Han gjorde då nämligen sin 54:e poäng för säsongen, i sin 53:e match för Vasa Sport. Därmed har Leppänen satt ett nytt rekord för flest poäng någonsin av en back i Liiga och han slår därmed ett rekord som har stått sig i 46 års tid.

Till nästa säsong uppges Leppänen vara klar för spel i Örebro, vilket har rapporterats av Hockeynews samt finska Iltalehti. Men frågan är om övergången kommer att bli av?

Efter sin enorma succé i Finland den här säsongen bekräftar nämligen Arto Leppänen att NHL-klubbar har visat intresse för honom.

– Det har varit intresse och förfrågningar därifrån (NHL), säger Leppänen till MTV Urheilu.

Kan NHL stoppa Arto Leppänens övergång till Örebro?

Om Leppänen skulle skriva på för en NHL-klubb under våren/sommaren skulle hans flytt till Örebro inför nästa säsong inte bli av.

Den 26-årige backen är en ”late bloomer” som elithockeyspelare. Han klev upp i den finska andraligan Mestis som 21-åring och efter fyra säsonger i andraligan fick han chansen i toppligan Liiga först 2023. Han har sedan gjort succé i Vasa Sport och spelade i fjol till sig en plats i Finlands landslag och den här säsongen har han alltså slagit poängrekordet av en back i ligans historia i sin blott andra säsong i Liiga.

Det återstår alltså att se om flyttlasset kommer att gå till Örebro nästa säsong eller ifall backen i stället flyttar till Nordamerika.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: