Efter avskedet – det blir trotjänarens nya klubb
Henrik Törnqvist är klar för Iserlohn Roosters i tyska ligan. Det blir därmed forwardens första klubb utanför SHL och Sverige.

Foto: Magnus Andersson / Bildbyrån.
Efter över 500 matcher i Sveriges högsta liga stod det klart att Henrik Törnqvist skulle prova lyckan utomlands. Nu har det också blivit offentligt med vilken klubb som väntar. Till hösten kommer forwarden att representera Islerhoon Roosters i tyska DEL.
Där kommer 28-åringen att få Stefan Nyman som huvudtränare och Tony Zabel som assisterande.
Det här är alltså första gången i karriären som profilen lämnar Sverige och SHL. Bortsett från två kortare sejourer i Karlskrona och Timrå har Henrik Törnqvist spelat hela sin karriär i Linköping, dit han kom redan som U16-spelare.
– Jag ser verkligen fram emot mitt första stopp utomlands. Min familj och jag har funderat på det här ett tag, och erbjudandet från Iserlohn gav mig en fantastisk möjlighet. Konceptet som Franz utvecklade tillsammans med tränarteamet och den roll jag ska spela i det övertygade mig omedelbart, säger spelaren i ett pressmeddelande.
Henrik Törnqvist går till Iserlohn Roosters
Förra säsongen blev det 15 poäng på 51 matcher. Det efter en mardrömssäsong året innan där det bara blev åtta matcher till följd av en svår skada. Efter den gångna säsongen stod det tidigt klart att Linköping valde att inte förlänga kontraktet.
Nu väntar av allt att döma en större roll i Tyskland.
– Henrik är en mycket erfaren tvåvägsanfallare som också har hög kvalitet i både powerplay och penalty kill. Han är också mångsidig och kan användas både som center och ytter. Henrik spelar ett mycket intensivt spel och passar därför väldigt bra in i vårt koncept och den här platsen, säger klubbens sportchef Franz-David Fritzmeier.
Source: Henrik Törnqvist @ Elite Prospects
Den här artikeln handlar om: