TV: Elias Pettersson draftad av Vancouver Canucks

Följ HockeySverige på

Google news

2017 draftade Vancouver Canucks Elias Pettersson. Det visade sig vara ett synnerligen bra val. Därför gjorde klubben om det under fredagens draft. I fjärde rundan draftade man ännu en Elias Pettersson, den här gången den tuffa backen från Örebro med samma namn.
– Det är bara lycka, säger Pettersson den yngre till hockeysverige.se. 

MONTRÉAL (HOCKEYSVERIGE.SE)

Vancouver Canucks skapade en hel del skratt när man valde en ny Elias Pettersson som 80:e spelare i den fjärde rundan av fredagens draft. Men bortsett från namnet finns det inte många likheter mellan den Elias Pettersson som redan finns i Vancouver Canucks och den man nu draftat.

Den 18-årige Örebrobacken, ursprungligen från Västerås, är en tuff defensiv back som gillar att spela fysiskt. Alltså i princip raka motsatsen mot den Elias Petterson man redan har i klubben.

Pettersson, som var med och vann U18-VM med Småkronorna under våren. var trots namnen överraskad över att det var Vancouver som draftade honom.

– Det var inte det laget jag pratat mest med, säger han.

Se hela intervjun i videospelaren ovan.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: