Ranking: SÄ stÄr sig svenskarna inför NHL-draften

Följ HockeySverige pÄ

Google news

U18-VM ska till att starta. DĂ€r fĂ„r mĂ„nga av talangerna chansen att visa upp sig inför NHL-draften 2025. Inför turneringen har draftgurun Steven Ellis rankat de 75 frĂ€msta spelarna inför draften – varav flera svenskar som har chansen att stĂ€rka sina aktier inför sommarens stora spelarauktion.

FĂ„r vi nĂ„gra fler svenskar i första rundan av NHL-draften 2025 Ă€n Anton Frondell och Victor Eklund – Milton GĂ€strin, Eric Nilson och Sascha Boumedienne vill ha ett ord med i spelet.
Foto: Kenta Jönsson / BILDBYRÅN

Den hÀr rankingen har tidigare publicerats pÄ DailyFaceoff.com och Àr översatt frÄn engelska till svenska.

Ett av de viktigaste scoutingevenemangen pÄ kalendern nÀrmar sig med stormsteg.

U18-VM i ishockey inleds i Texas i morgon, med tio lag som slÄss om segern inför lÀktare fyllda av NHL-scouter. Det kanske aldrig Àr vÀrldens mest konkurrenskraftiga hockeyturnering, men det Àr sista chansen pÄ is för de flesta av dessa spelare att visa upp sig inför NHL-draften 2025.

Turneringen vanns av Kanada förra Ă„ret, efter att USA tappat en 3–1-ledning sent i matchen. Kanada ser Ă„terigen ut att vara favorit, sĂ€rskilt efter guldet i Hlinka Gretzky Cup, sĂ€songens inledande U18-turnering.

USA Àr inte lika starkt som vanligt, men fÄr hjÀlp av Blake Fiddler, Cullen Potter och William Horcoff. De tvÄ sistnÀmnda spelade tidigare i USA Hockeys utvecklingsprogram men valde college inför den hÀr sÀsongen. Fiddler har representerat bÄde Kanada och USA i tidigare internationella turneringar, men kommer i fortsÀttningen att spela för USA.

Vi kommer inte att fĂ„ se mĂ„nga av de största talangerna i den hĂ€r turneringen. MĂ„nga scouter anser att spelarkvaliteten i Ă„rets turnering inte Ă€r lika hög som vanligt – Finland, till exempel, verkar inte sĂ€rskilt konkurrenskraftiga. Men det hĂ€r Ă€r Ă€ndĂ„ en turnering du inte fĂ„r missa om du Ă€r en hĂ€ngiven talangbevakare.

För att komma igĂ„ng presenterar vi hĂ€r den senaste rankingen inför NHL-draften 2025 – en genomgĂ„ng av de 75 bĂ€sta spelarna. För skojs skull kan du jĂ€mföra med den tidigare rankingen frĂ„n precis efter JVM.


1. Matthew Schaefer, VB (Erie Otters, OHL)

Schaefer kom aldrig tillbaka efter sin skada under JVM, vilket begrÀnsade honom till bara 26 matcher totalt i OHL, JVM, Hlinka Gretzky och CHL USA Prospects Challenge. Trots det Àr scouterna fortfarande vÀldigt förtjusta i honom, och mÄnga ser honom fortfarande som den allra bÀsta. Han Àr otroligt smart, skicklig och har visat lovande resultat pÄ i stort sett varje nivÄ. Schaefer Àr svÄr att ta sig förbi en-mot-en, och trots att han spelade nÀstan 30 minuter per match i Erie hade han ÀndÄ starka underliggande siffror. Schaefer Àr en speciell talang som snart kommer att bli en försteback i NHL.

Matthew Schaefer Foto: Steven Ellis/The Nation Network

2. Michael Misa, C/VF (Saginaw Spirit, OHL)

Misa kommer frĂ„n en av de mest imponerande mĂ„lskyttesĂ€songerna vi sett i OHL. Han vet precis var han ska befinna sig för att fĂ„ pucken och kan avlossa skott med lĂ€tthet. Hans förmĂ„ga att spela bĂ„de center och ytterforward kommer att ta honom lĂ„ngt, Ă€ven om jag tror att han blir ytter i NHL. Han hittar stĂ€ndigt vĂ€gar att hamna i mĂ„lfarliga lĂ€gen och pĂ„verkar sitt lag pĂ„ bĂ€sta möjliga sĂ€tt. Om jag var trĂ€nare och behövde ett sent mĂ„l för att vinna, hade Misa varit mitt val – han har de bĂ€sta offensiva instinkterna i Ă„rets draft. Jag vill se honom kĂ€mpa hĂ„rdare oftare (ibland kĂ€nns det som att han fuskar hemĂ„t), men hans rena skicklighet gör honom redo för en toppkedjeroll i NHL.

Michael Misa. Foto: The Canadian Press/Alamy

3. James Hagens, C (Boston College, NCAA)

Hagens var rankad etta inför sÀsongen men har tappat nÄgot, delvis för att andra stuckit ut pÄ egna sÀtt. Men Hagens har ocksÄ blivit lite bortglömd. Han gjorde nÀstan en poÀng per match som freshman i Boston College och levererade Àven i JVM. LÀgg dÀrtill rekord pÄ U17 World Challenge och U18-VM, och det Àr lÀtt att gilla honom. Han Àr smart, spelar ett starkt tvÄvÀgsspel och fungerar i princip med vem som helst. Hagens har allt som krÀvs för att bli en förstacenter i NHL.

James Hagens. Foto: Steven Ellis/Daily Faceoff

4. Porter Martone, HF (Brampton Steelheads, OHL)

Vissa Ă€lskar honom, andra Ă€r osĂ€kra. Jag tror att Martone kommer att fĂ„ en lĂ„ng och framgĂ„ngsrik NHL-karriĂ€r. Han har en utmĂ€rkt kombination av skicklighet, storlek och styrka, och Ă€r lika farlig som skytt som passare. Han Ă€r inte den typiska powerforwarden – han kan slĂ„ sin motstĂ„ndare med ren teknik. Han landade precis under 100 poĂ€ng i sin tredje OHL-sĂ€song, men var Ă€ndĂ„ ett mĂ„ste att titta pĂ„ varje kvĂ€ll i Brampton. Jag ser honom som en framtida topp-6-forward som bĂ„de kan avsluta och spela fysiskt.


5. Caleb Desnoyers, C (Moncton Wildcats, QMJHL)

Desnoyers kĂ€nns som ett sĂ€kert kort att bli en tvĂ„vĂ€gsforward i en toppkedja. Jag gillar hans fysiska spel, Ă€ven om han inte Ă€r jĂ€ttestor. Han Ă€r en utmĂ€rkt spelfördelare och en av de smartare centrarna i Ă„rets draft. Han Ă€r kanske inte den mest spektakulĂ€ra, men han gör sĂ„ mĂ„nga kloka saker med pucken varje kvĂ€ll. Desnoyers Ă€r en spelare du kan vinna med – nĂ„got han redan visat i flera internationella turneringar. Hans förmĂ„ga att vara lugn och effektiv under press Ă€r nĂ„got NHL-lag vĂ€rdesĂ€tter högt.


6. Anton Frondell, C/HF (DjurgÄrden, Hockeyallsvenskan)

Oh, vilken sÀsong Frondell haft. Skador störde början av Äret, men han avslutade med en av de mest produktiva U18-sÀsongerna i Hockeyallsvenskans historia. Han har spelat bÄde center och ytter, vilket gör honom spÀnnande. Frondell har ett fantastiskt skott och har dessutom blivit bÀttre pÄ att attackera pucken. Trots ett förlorat första halvÄr har han spelat sig in i topp-fem-diskussionen.

Anton Frondell. Foto: Michael Campanella/BildbyrÄn

7. Jackson Smith, VB (Tri-City Americans, WHL)

MĂ„nga ser Smith som den nĂ€st bĂ€sta backen i draften, och jag hĂ„ller med. Han har ett komplett paket – fysisk, skridskostark och vĂ€ldigt rörlig för att vara 191 cm lĂ„ng. Han har ocksĂ„ ett utmĂ€rkt spelsinne, och det Ă€r bara en tidsfrĂ„ga innan hans offensiva spel lossnar. Jag har sett honom live flera gĂ„nger i Ă„r, och han var nĂ€stan alltid en av de bĂ€sta backarna pĂ„ isen.


8. Jake O’Brien, C (Brantford Bulldogs, OHL)

O’Brien har bĂ„de skickligheten och intelligensen för att bli en mycket imponerande center i NHL. Hans spel utan puck Ă€r starkt, och han överlistar ofta sina motstĂ„ndare. Han landade precis under 100 poĂ€ng med 98, men blev bara bĂ€ttre ju lĂ€ngre sĂ€songen gick. Han kommer inte att blĂ€nda med teknik, men hans arbetsmoral och förmĂ„ga att prestera i alla tre zoner gör honom till en trygg investering. Jag skulle inte bli förvĂ„nad om han gĂ„r Ă€nnu högre i draften.


9. Roger McQueen, C (Brandon Wheat Kings, WHL)

McQueen kan vara det mest riskfyllda valet – han spelade bara 20 matcher totalt i grundserien och slutspelet. Men han var produktiv, fysisk och bidrog med nĂ„got som fĂ„ andra i draften har. Med sina 196 cm och spelstil som en liten speedkula, Ă€r han unik. Han kan skjuta, passa och skrĂ€mmas – allt i samma byte. En ryggskada Ă€r svĂ„r att komma tillbaka frĂ„n, men hans rĂ„a talang gĂ„r inte att förneka. FĂ„ spelare har samma potential som McQueen.


10. Victor Eklund, HF (DjurgÄrden, Hockeyallsvenskan)

Eklund Ă€r otroligt skicklig. Han gör saker med pucken som fĂ„ andra kan, och han har dessutom ett riktigt bra skott. Jag gillade honom starkt i JVM – det kĂ€ndes som att han alltid var involverad. Han Ă€r kanske bara 180 cm, men han har Ă€ndĂ„ viss styrka. Defensivt finns det saker att jobba pĂ„, men det borde inte hindra honom frĂ„n att spela högt upp i kedjorna. Hans skridskoĂ„kning blir bĂ€ttre och bĂ€ttre – till den grad att det snart kan bli en av hans styrkor i NHL.

Victor Eklund tippas gÄ tidigt. Foto: Steven Ellis/Daily Faceoff.

11. Kashawn Aitcheson, VB (Barrie Colts, OHL)

Aitcheson Ă€r en av mina favoritspelare i Ă„rets draft. Han har potential att bli en skrĂ€ckinjagande kraft i NHL – en spelare som helt enkelt inte ger motstĂ„ndarna nĂ„got utrymme. Det mest framstĂ„ende i hans spel Ă€r den fysiska nĂ€rvaron – han tvekar inte att ge sig in i nĂ€rkamper mot vem som helst. Han avslutade grundserien med 26 mĂ„l och 59 poĂ€ng samt 88 utvisningsminuter, vilket gör honom till en plĂ„ga att möta varje gĂ„ng han Ă€r pĂ„ isen. Aitcheson Ă€r ingen fantastisk skridskoĂ„kare och hans speluppfattning varierar, men rĂ„talangen och den rena viljan finns dĂ€r för lag som vill bli svĂ„rare att möta.


12. Radim Mrtka, HB (Seattle Thunderbirds, WHL)

Mrtka inledde sĂ€songen i den högsta proffsligan i Tjeckien, men flytten till WHL innan JVM blev avgörande för hans utveckling. Han har varit en pĂ„litlig poĂ€ngplockare för Thunderbirds och hade sannolikt nĂ„tt 50 poĂ€ng över en hel sĂ€song. LĂ€gg till att han Ă€r 198 cm lĂ„ng, skjuter frĂ„n höger och Ă€r ganska rörlig – det finns mycket att gilla. Jag kan se honom gĂ„ topp 10 eftersom han har mĂ„nga egenskaper som borde göra honom till en effektiv NHL-back.


13. Justin Carbonneau, HF (Blainville-Boisbriand Armada, QMJHL)

Carbonneaus spel innehĂ„ller mĂ„nga högklassiga egenskaper som borde fungera bra Ă€ven pĂ„ nĂ€sta nivĂ„. Bra skridskoĂ„kare? Ja. Riktigt vass skottrelease? Absolut. Han Ă€lskar att försöka sig pĂ„ stora, spektakulĂ€ra dragningar – och lyckas ofta. Han gillar att skjuta och skulle kunna anvĂ€nda sina kedjekamrater lite mer, men hans vilja att göra vad som Ă€n krĂ€vs för att skapa offensiv lĂ€r belönas i NHL.


14. Brady Martin, C (Soo Greyhounds, OHL)

För att verkligen uppskatta Martin mĂ„ste man se vad han gör utan puck. Hans spel Ă€r sĂ„ mycket mer Ă€n poĂ€ngen han gör – Ă€ven om han avslutade sĂ€songen med över 70 poĂ€ng och var Greyhounds viktigaste anfallare. Det Ă€r dock i Ă„tererövringsspelet han glĂ€nser. Han tacklar allt i sin vĂ€g, kĂ€mpar stenhĂ„rt för varje puck och har dessutom nĂ€sa för mĂ„l. Han har inte alltid spelat med de bĂ€sta medspelarna, men ser Ă€ndĂ„ ut som en av de mest kompletta spelarna frĂ„n OHL den hĂ€r sĂ€songen.


15. Logan Hensler, HB (University of Wisconsin, NCAA)

Hensler var tidigare aktuell som ett topp-fem-val för draften 2025, men andra backar har kommit ikapp. Delvis handlar det om konkurrensen, men ocksÄ om att scouter vill se mer. Han Àr en 188 cm lÄng, rörlig back med bra rÀckvidd och förmÄga att spela fysiskt. Han Àr stabil i egen zon, men ingen offensiv back som driver pucken. Jag tror han har potential att bli en trygg back i andra backpar, men jag vill se honom ta fler initiativ med pucken.

Logan Hensler. Foto: Sean Kilpatrick/The Canadian Press via AP

16. Carter Bear, C/VF (Everett Silvertips, WHL)

En sĂ€songsavslutande skada förra mĂ„naden gjorde att vi inte fick se Bear i WHL-slutspelet, men han var en av CHL:s farligaste anfallare under sĂ€songen. Han noterades för 40 mĂ„l, 82 poĂ€ng och 77 utvisningsminuter pĂ„ 56 matcher. Bear Ă€r svĂ„r att möta och hans atletiska förmĂ„ga Ă€r förstklassig. Jag tror fortfarande att han gĂ„r högt i draften, Ă€ven om skadan kan pĂ„verka. För mig Ă€r han fortfarande ett sjĂ€lvklart toppval – och jag vet att flera scouter hĂ„ller med.


17. Lynden Lakovic, VF (Moose Jaw Warriors, WHL)

Lakovic Àr otroligt underhÄllande att titta pÄ. Han producerar inte explosiva mÀngder poÀng, men han lÀser spelet mycket bra och har ett vasst skott. NÀr han kommer i fart med pucken hÀnder det ofta nÄgot. Med sina 193 cm har han dessutom ett imponerande fysik. Vissa scouter ser honom som en framtida andraline-spelare. Han pÄminner lite om Dmitrij Voronkov i sin spelstil, men behöver visa det mer konsekvent. Vissa Àr tveksamma till skridskoÄkningen, men jag tror pÄ hans NHL-potential.


18. Cameron Schmidt, HF (Vancouver Giants, WHL)

Schmidt mÄ vara liten (173 cm), men han kompenserar det med ren och skÀr skicklighet. Han inledde sÀsongen som en av ligans mest produktiva anfallare. PoÀngproduktionen avtog mot slutet, men han visade upp sin puckkontroll och speluppfattning varje kvÀll. Schmidt Àr en renodlad offensiv forward med bra fart och kÀnsla för att befinna sig framför mÄl. I powerplay Àr han livsfarlig. FrÄgan Àr bara om hans spelstil kan översÀttas till NHL.


19. Cameron Reid, VB (Kitchener Rangers, OHL)

Reid avslutade grundserien med sin bĂ€sta hockey hittills. Han har börjat producera poĂ€ng mer regelbundet och tar fler avslut frĂ„n farliga positioner. Trots att han inte Ă€r stor kan han neutralisera motstĂ„ndare. Reid gör lite av allt – hans spel i alla tre zoner Ă€r imponerande och han Ă€r smart nog att vinna mĂ„nga en-mot-en-dueller. Vissa scouter tror han gĂ„r tidigare, men för mig Ă€r han ett fynd om han finns kvar efter tolfte valet.


20. Benjamin Kindel, HF (Calgary Hitmen, WHL)

Kindel har varit en av WHL:s hetaste spelare den hÀr sÀsongen och har snabbt blivit ett namn att hÄlla koll pÄ. Han Àr lika bra som avslutare som han Àr som framspelare och Àr motorn i Calgarys offensiv. Kindel Àr skicklig pÄ att hitta ytor och har ett skott som han kan avlossa frÄn nÀstan var som helst. SkridskoÄkningen Àr nÄgot under genomsnittet och han spelar inte sÀrskilt fysiskt, men hans teknik och förbÀttringskurva gör honom till ett spÀnnande namn.


21. Blake Fiddler, HB (Edmonton Oil Kings, WHL)

Fiddler Àr en storvuxen back pÄ 193 cm som gÀrna rensar framför egen kasse och pressar ut motstÄndare mot sargerna. Han snittar runt 22 minuter per match och han ser redan trygg ut med pucken. Han Àr rörlig och Àven om han inte Àr den snabbaste, rör han sig bra för sin storlek. Fiddler kommer troligen inte bli en toppback, men hans storlek och spelsinne borde kunna ge honom en stabil NHL-karriÀr.

Blake Fiddler. Foto: Steven Ellis/The Nation Network

22. Cole Reschny, C (Victoria Royals, WHL)

Reschny har imponerat i mĂ„nga av mina matcher. Jag har pendlat i min bedömning av honom, men hans förmĂ„ga att producera oavsett situation gör honom vĂ€ldigt spĂ€nnande. Han Ă€r inte sĂ€rskilt stor, men har explosiv fart och Ă€r svĂ„r att stoppa i fart. Han Ă€r en fantastisk playmaker och jag skulle inte bli förvĂ„nad om han nĂ„r 80 assist och tresiffrig poĂ€ngtotal 2025–26. Reschnys tĂ€vlingsinstinkt kommer att ta honom lĂ„ngt, och han har visat internationellt att han kan vara en offensiv ledare.


23. Ivan Riabkin, C (Muskegon Lumberjacks, USHL)

Ryabkin Ă€r en av de mest omtvistade spelarna i Ă„rets draft. Han var en tĂ€nkbar topp-fem-val i början, men sĂ„g blek ut i Ryssland och behövde miljöombyte. Sedan flytten till Muskegon har han varit produktiv och spelat i ett tempo motsvarande 40 mĂ„l över en hel sĂ€song. Han har dessutom utvecklat bĂ„de det fysiska spelet och passningsspelet – hans spelsinne Ă€r ett av hans frĂ€msta verktyg. SjĂ€lvförtroendet verkar ha Ă„tervĂ€nt i USHL, och det har gjort att han Ă„terigen ses som ett förstaval av mĂ„nga.


24. Malcolm Spence, VF (Erie Otters, OHL)

Jag Ă€r ganska sĂ€ker pĂ„ att Spence kommer att bli en bra NHL-spelare. Kanske inte en topp-sex-forwards, men en pĂ„litlig spelare som gör det jobbet som krĂ€vs. Han Ă€r inte flashig, men en hĂ„rt arbetande forward som Ă€lskar att spela fysiskt och fĂ„ motstĂ„ndare ur balans. Han Ă€r inte en poĂ€ngmaskin, men har Ă€ndĂ„ hĂ„llit en poĂ€ng per match i OHL de senaste tvĂ„ sĂ€songerna. Spence Ă€r vĂ€ldigt mĂ„ngsidig, Ă€ven om han kanske inte driver spel pĂ„ toppnivĂ„. Jag blev lite besviken pĂ„ hans insats mot London i slutspelet – men det var ocksĂ„ delvis ett lagproblem.


25. Cullen Potter, VF (Arizona State University, NCAA)

Potter har haft lite problem med att hĂ„lla en jĂ€mn nivĂ„ – men nĂ€r ASU var bra var han ofta en nyckelfaktor. Han snittade runt 20 minuter per match, och scouter imponerades av hans förmĂ„ga att driva spel. Han Ă€r bara 175 cm lĂ„ng, men hans skicklighet och förmĂ„ga att skapa saker med pucken hĂ„ller honom kvar i draftdiskussionen. Jag gillar hans engagemang i alla tre zoner – han lĂ€ser spelet och placerar sig rĂ€tt bĂ€ttre Ă€n de flesta i draftkullen. Jag tror hans potential Ă€r högre Ă€n mĂ„nga andra i den hĂ€r delen av listan, men han mĂ„ste visa att han klarar av det fysiska spelet. Att tidigt ta steget till college var ett genidrag.


26. Joshua Ravensbergen, MV (Prince George Cougars)

De flesta scouter tror att Ravensbergen hör hemma i förstarundan. Och det finns gott om lag som borde anvÀnda ett val pÄ den hÀr högt ansedda mÄlvaktstalangen. Med sina 196 cm har han en fantastisk storlek, bra rörlighet och ett lugnt upptrÀdande. Kombinera det, och du har ett spÀnnande framtidslöfte. Hans siffror Àr kanske inte lysande, men han tog segrar pÄ löpande band i ett lag som hade varit i betydligt större problem utan honom. RÀkna med att Ravensbergen blir en NHL-starter en dag.

Joshua Ravensbergen
Joshua Ravensbergen. Foto: Larry MacDougal via AP

27. Jack Murtagh, VF (USNTDP)

Murtagh Àr skicklig med pucken, har ett ruggigt skott och Àr dessutom en riktig slitvarg. Jag tycker han Àr en bra skridskoÄkare och har den hockeyintelligens man vill se hos en andra- eller tredjelinjespelare. Jag har varit imponerad vid nÀstan varje tillfÀlle i Är, och han Àr en av huvudorsakerna till att det Àr vÀrt att se USA:s utvecklingsprogram. Han Àr snabb, jobbar hÄrt, och sammantaget Àr han en svÄr spelare att stoppa. Jag tror han kan bli en pÄlitlig middle-six-forward.


28. Braeden Cootes, C (Seattle Thunderbirds)

Cootes kanske blir mer av en energispelare i NHL, men han kommer att vara riktigt bra pĂ„ det. Det som verkligen sticker ut Ă€r hur gĂ€rna han vill ha pucken, och att han gör vad som krĂ€vs för att fĂ„ den. Han Ă€r dessutom en skicklig framspelare som ofta hittar lagkamrater i öppna ytor. Jag tycker hans vĂ€rde gĂ„r lĂ„ngt bortom siffrorna – precis det man vill ha hos en center. Han Ă€r varken liten eller stor vid 183 cm, men det verkar inte pĂ„verka honom – han tvekar inte att spela tufft. Jag har verkligen börjat gilla Cootes mer och mer under sĂ€songen, och ser fram emot att se honom i en viktig roll för Kanada i U18-VM.


29. William Moore, C (USNTDP)

Du fĂ„r inte nĂ„gon blĂ€ndande teknik eller finess frĂ„n Moore, men du fĂ„r en spelare som gör jobbet. Den tvĂ„vĂ€gscenter som mĂ€ter 188 cm Ă€r inte rĂ€dd för att spela fysiskt. Han gör inget mĂ€rkvĂ€rdigt med pucken, utan hĂ„ller sig gĂ€rna runt mĂ„let i bĂ„da Ă€ndarna av isen. NĂ€r Moore verkligen Ă€r pĂ„slagen – nĂ€r han desperat vill ha pucken och tar en, tvĂ„, tre chanser – dĂ„ kan han vara riktigt farlig. Jag vill bara se lite mer jĂ€mnhet i spelet, vilket han faktiskt förbĂ€ttrat under sĂ€songens slutskede.


30. Jack Nesbitt, C (Windsor Spitfires, OHL)

Spitfires har en stark chans att gĂ„ lĂ„ngt i slutspelet, vilket Ă€r positivt för den som vill se mer av Nesbitt. Han har spelat riktigt bra pĂ„ sistone – aggressiv, men effektiv. Han skjuter dessutom mycket och har snittat fem skott per match de senaste fem gĂ„ngerna. Han har ofta varit en av Windsors frĂ€msta skottgeneratorer, och Ă€ven om han inte gör lika mycket poĂ€ng som Liam Greentree, sĂ„ ligger han nĂ€ra ett poĂ€ng per match. Han Ă€r en stor center pĂ„ 193 cm – nĂ„got som NHL-lag brukar gilla. Jag önskar att han hade bĂ€ttre toppfart, men Nesbitt har Ă€ndĂ„ en spĂ€nnande potential.


31. Bill Zonnon, VF (Rouyn-Noranda Huskies, QMJHL)

Jag gillar Zonnon. Han Àr energisk, en fantastisk spelupplÀggare och börjar se mer bekvÀm ut som skytt ocksÄ. Han Àr fysisk, smart och en utmÀrkt passningsspelare som kan göra farliga saker med pucken. NÀr han har pucken hÀnder det grejer i öppna ytor. Utan puck skapar han ytor Ät sina medspelare och gÄr rakt mot mÄl. Det kÀnns som att Zonnon Àr lite underskattad och förtjÀnar mer uppmÀrksamhet för sin arbetsmoral och spelförstÄelse. Han Àr en spelare du kan sÀtta med mer skickliga lirare och fÄ bra utdelning. Jag kan se honom gÄ tio platser högre om ett lag tror att de kan forma honom till nÄgot de behöver.


32. Milton GĂ€strin, C (Modo, Sverige J20)

GÀstrin har varit utmÀrkt i spel med svenska juniorlandslagen och har utvecklats till en vÀldigt ansvarsfull tvÄvÀgsspelare. Han kommer inte att vara nÄgon poÀngmaskin i NHL, men han gör sÄ mÄnga andra saker som Àr vÀrdefulla. Han Àr defensivt pÄlitlig, vinner massor av tekningar och kan spela ytter om det behövs. Vi har sett honom spela med flera av Sveriges bÀsta juniorer, och han har aldrig sett malplacerad ut.

Milton GÀstrin. Foto: BildbyrÄn

33. Cole McKinney, C (USNTDP)

McKinney har varit USNTDP:s bĂ€sta poĂ€ngplockare större delen av sĂ€songen – och en av de mest aggressiva ocksĂ„. Han Ă€r en medelstor tvĂ„vĂ€gscenter som kan spela boxplay, blockera skott och vinna mĂ„nga tekningar. Han kommer inte att driva spelet i NHL, men han Ă€r noggrann och smart. McKinney tvekar inte att smĂ€lla pĂ„ heller. Jag hoppas att han blir starkare pĂ„ college, men han har redan nu en stabil grund att bygga pĂ„.


34. Eric Nilson, C (DjurgÄrden, Sverige J20)

Nilsson har legat kring plats 30–35 större delen av Ă„ret för mig. Han har inte nĂ„gon hög nivĂ„ pĂ„ sin teknik och Ă€r inte nĂ„gon som driver spelet. Men han Ă€r en bra passningsspelare som ocksĂ„ kan fĂ„ ivĂ€g bra skott. Han har varit produktiv i J20 och har fĂ„tt lite speltid i Hockeyallsvenskan. Jag kan se Nilson som en effektiv botten-sex-forward tack vare att han Ă€r sĂ„ tĂ€vlingsinriktad och Ă€ndĂ„ hĂ„ller positionen i egen zon.

Eric Nilson. Foto: BildbyrÄn

35. Haoxi ”Simon” Wang, VB (Oshawa Generals, OHL)

Boston University-bound Wang var dominant mot OJHL-motstÄnd med King Rebellion, men behövde lite tid för att anpassa sig till OHL-spelet i Oshawa. Det rÄder dock ingen tvekan om att potentialen Àr hög. Han började spela organiserad hockey först för nÄgra Är sedan och lÀr sig fortfarande anvÀnda sina 198 cm till sin fördel. Den kinesiske backen Àr en bra skridskoÄkare och har offensiva instinkter. För framtiden behöver han förbÀttra sin speluppfattning vid spelvÀndningar, men det finns mycket rÄ talang hÀr.


36. Shane Vansaghi, HF (Michigan State Univ., NCAA)

Vansaghi har precis det du vill ha i en bottom-six-forward: han tacklas hĂ„rt, tillför energi och ger aldrig upp en situation. Han har flyttats runt i MSU:s lineup hela sĂ€songen men har alltid hittat sĂ€tt att bidra. Jag tror NHL-lag som vill bli jobbigare att möta lĂ€ngre ner i laguppstĂ€llningen kommer att gilla honom – han har redan mĂ„nga proffsegenskaper.


37. Ryker Lee, HF (Madison Capitols, USHL)

Lee har varit en av de bĂ€sta spelarna i USHL den hĂ€r sĂ€songen, med snabba hĂ€nder och hög hockey-IQ i offensiv zon. Han Ă€r inte stor och kan tryckas bort lite för lĂ€tt, men han lĂ„ter det aldrig pĂ„verka honom och han Ă€r vĂ€ldigt tĂ€vlingsinriktad. Jag hoppas att han blir kvickare nĂ€r han kommer till college – om han kan anvĂ€nda fötterna mer för att vinna puckdueller blir han Ă€nnu farligare.


38. Nathan Behm, C/HF (Kamloops Blazers, WHL)

Behm fick sitt genombrott i Ă„r och landade över 30 mĂ„l och 60 poĂ€ng. Han har alltid varit en skaplig mĂ„lskytt, men har i Ă„r fĂ„tt mer tryck i skottet och blivit bĂ€ttre defensivt ocksĂ„. SkridskoĂ„kningen behöver fortfarande förbĂ€ttras – han Ă€r inte sĂ€rskilt snabb och kan bli frĂ„nsprungen. Men hans spel med pucken har varit imponerande, och det finns potential hĂ€r som secondary scorer.


39. Kurban Limatov, VB (Dinamo Moskva, KHL)

Limatov Ă€r ett komplett paket. Den 191 cm lĂ„nge backen Ă€r rörlig, smĂ€ller pĂ„ rejĂ€lt och Ă€r en skicklig puckfördelare. Han Ă€r en av de bĂ€sta skridskoĂ„karna i Europa just nu och anvĂ€nder sin rörlighet för att ta sig ur trĂ„ngmĂ„l. Han kan sĂ€nka vem som helst med en tackling – och fĂ„r han sjĂ€lv en smĂ€ll svarar han med ett hĂ„rt skott. Han behöver bli smartare med pucken under press, men talangen finns dĂ€r.


40. Jack Ivankovic, MV (Mississauga Steelheads, OHL)

Jag var vĂ€ldigt hög pĂ„ Dustin Wolf 2019 – jag tyckte han var vĂ€rd ett val i andrarundan. Wolf Ă€r nĂ„got större (183 cm) Ă€n Ivankovic (180 cm), men jag kĂ€nner likadant för Steelheads-mĂ„lvakten. Om det inte vore för storleken hade vi talat om ett topp-20-val. Ivankovic spelade till sig en plats i Kanadas JVM-trupp och gjorde bra ifrĂ„n sig i sin start. Han Ă€r atletisk, följer spelet bra och Ă€r extremt tĂ€vlingsinriktad. Hans rĂ€ddningsprocent i OHL var inte fantastisk, men han har ofta blivit lĂ€mnad ensam. Trots det har han ofta stulit matcher för Steelheads. Men om han inte vĂ€xer
 dĂ„ Ă€r det en tuff uppförsbacke.


41. Jakob Ihs Wozniak, HF (LuleÄ, Sverige U20)

Ihs Wozniak hade det tufft i början av sÀsongen, dÀr han inte visade mycket i gruppspelet. Sedan dess har han bombat in mÄl i J20 och varit effektiv i U18-landslaget. Han Àr ojÀmn, men mÄlskyttet finns dÀr. Han behöver bara hitta en högre lÀgstanivÄ för att kunna ta nÀsta steg.

Jakob Ihs-Wozniak
Jakob Ihs-Wozniak. Foto: Carl Sandin/BildbyrÄn

42. Luca Romano, C (Kitchener Rangers, OHL)

Romano har legat kring den hÀr placeringen ett tag. Han Àr en bra skridskoÄkare med ett tungt skott och klarar sig fint fysiskt trots att han Àr medelstor. Han sticker ut med sin energi och jagar puck hela matcherna. Jag tror han kan bli en duglig bottom-six-spelare, och lite mer muskler kommer att hjÀlpa. Jag hade hoppats pÄ lite bÀttre siffror i Är, men han har ÀndÄ visat att han Àr en pÄlitlig mÄlskytt i OHL.


43. Pjotr Andrejanov, M (Krasnaja Armija Moskva, MHL)

Andrejanov, den högst rankade internationella mÄlvakten, har varit dominant i MHL. Hans rÀddningsprocent har legat över .940 större delen av sÀsongen, och Àven om hans lag gör mÄnga mÄl trivs han nÀr han fÄr mycket att göra. Han har en snabb plockhandske, Àr reaktionssnabb och lÄter sig inte pÄverkas av att slÀppa in mÄl.


44. Sascha Boumedienne, VB (Boston Univ., NCAA)

Boumedienne vĂ€ckte uppmĂ€rksamhet med sin starka start i USHL förra Ă„ret, men tappade fart efter Hlinka Gretzky-turneringen och föll ur förstarundssnacket. Det Ă€r Ă€ndĂ„ svĂ„rt att ignorera hans potential. Han Ă€r stark, skridskoskicklig och har bra kĂ€nsla med pucken. Han spelade ofta 18–20 minuter per match och blev bĂ€ttre ju lĂ€ngre sĂ€songen gick. Det finns höga toppar, men ocksĂ„ djupa dalar – han Ă€r en riktig chansning.


45. VĂĄclav NestraĆĄil, HF (Muskegon Lumberjacks, USHL)

NestraĆĄil ska börja pĂ„ UMass ett Ă„r tidigare, sĂ€songen 2025–26. Han har varit stabil i USHL, men man mĂ„ste se bortom poĂ€ngkolumnen för att förstĂ„ hans styrkor. Den tjeckiske forwarden Ă€r 196 cm lĂ„ng, skridskostark och har fantastisk puckkontroll. Han Ă€r lĂ„ng, men inte sĂ€rskilt stark. NĂ€r han bygger pĂ„ kroppen kan han bli en riktigt tuff powerforward. Redan nu finns det tillrĂ€ckligt mycket att gilla för att se honom som ett val i andrarundan.


46. Kristian Epperson, VF (Saginaw Spirit, OHL)

Epperson Àr det frÀmsta Ätervalet i Ärets draft. 18-Äringen gick odraftad efter att ha tappat sin plats i USNTDP:s U18-lag och blev till slut utlÄnad till U17-laget för att avsluta sin tvÄÄriga tid dÀr. Han bytte bana till Saginaw, dÀr han blev en 80-poÀngsspelare i lagets topp-sex. Han Àr en skicklig passningsspelare som spelar smart utan puck.


47. Alexander Zharovsky, HF (Ufa, MHL)

Zharovsky Ă€r en av de största uppstickarna i Ă„r – och det med rĂ€tta. Han producerade utmĂ€rkta siffror i MHL och var ett stĂ€ndigt hot i kontringsspelet. Han behöver lĂ€gga pĂ„ sig muskler, men om han kan öka med bara sju kilo blir han betydligt svĂ„rare att ta pucken ifrĂ„n. Han Ă€r kreativ, smart och farlig i öppna ytor – utan tvekan en av de mest sevĂ€rda spelarna i Ryssland just nu.


48. Henry Brzustewicz, RH-back (London Knights, OHL)

Brzustewicz, som mÀter 185 cm, Àr en komplett back som kan transportera pucken upp i banan och alltid söker ytor att stÀnga ner. Han Àr duktig pÄ att styra spelet mot sargerna i egen zon och har goda instinkter offensivt. Han gör ibland misstag med pucken, och man hade velat se mer offensivt, men i det stora hela finns en stabil grund att bygga vidare pÄ.


49. Adam BenĂĄk, C (Youngstown Phantoms)

BenĂĄk Ă€r en av de mest högrisk-högbelöningsspelarna i draften – mycket pĂ„ grund av sin lilla storlek. Den 170 cm lĂ„nga forwarden har flest poĂ€ng i Hlinka Gretzky Cup-historien och har varit dominerande pĂ„ juniorlandslagsnivĂ„. Efter en trög start i USHL hittade han tillbaka och snittade över en poĂ€ng per match samtidigt som han blev mer fysisk i spelet. Jag önskar inget hellre Ă€n att se BenĂĄk ta plats i NHL och visa hur skicklig han Ă€r i öppna ytor – men hur mycket kommer lagen att oroa sig för hans kroppsstorlek?

Adam BenĂĄk. Foto: Alamy

50. Charlie Trethewey, RH-back (USNTDP)

Trethewey Àr en solid tvÄvÀgsback som emellanÄt visat glimtar av riktigt stor potential. Förra Äret ledde han till och med USNTDP:s U17-lag i poÀng. Den hÀr sÀsongen har han varit mer ÄterhÄllsam, bÄde i USHL och mot college-motstÄnd. Men det finns mycket att gilla i hur han rör pucken och hittar in i offensiva lÀgen. Han Àr en av de yngsta i draften, skjuter frÄn höger och Àr vÀldigt smart. Ibland försöker han göra för mycket och kan göra misstag, men han Àr fortfarande ett intressant utvecklingsprojekt.


51. Ethan Czata, C (Niagara IceDogs, OHL)

Czata har klÀttrat pÄ mÄnga listor tack vare sitt starka spel i Niagara. Han inledde Äret svagt i Hlinka Gretzky-turneringen, men visade sedan att han kan vara lika farlig som mÄlskytt som framspelare i OHL. Han Àr en bra tvÄvÀgsforward som kan spela i mÄnga olika roller, men jag tror att han frÀmst kommer att anvÀndas i en tredjekedjeroll.


52. Alex Huang, HB (Chicoutimi Saguenéens, QMJHL)

Vissa scouter Ă€lskar honom – andra Ă€r inte lika övertygade. Men Huang Ă€r en produktiv back som ser ut att landa pĂ„ 40 poĂ€ng och Ă€r en av Chicoutimis mest kreativa puckförflyttare. Han Ă€r varken stor eller stark, men han rör sig bra, följer med i anfallen och Ă€r effektiv i alla tre zoner. Under Hlinka Gretzky sĂ„g det ut som att han lutade sig lite vĂ€l mycket mot Matthew Schaefer, men i QMJHL har han visat ett helt annat sjĂ€lvförtroende – och resultaten har varit starka.


53. Conrad Fondrk, C/VF (USNTDP)

NÀr han Àr i form kan Fondrk verkligen pÄverka matchbilden. Första halvan av sÀsongen var lite trög, men jag gillade honom i CHL USA Prospects Challenge, och jag tror han Àr bÀttre Àn vad statistiken visar. Han Àr en solid 200-fotsspelare med bra fart och ett vasst skott. Han kÀnns mer tÀvlingsinriktad Àn i fjol, dÄ han mest höll sig till farliga skottlÀgen och undvek att göra det tunga jobbet.


54. Viktor Klingsell, VF (SkellefteÄ, Sverige U20)

Allt med Klingsell handlar om fart. Han Àr bara 175 cm lÄng (och lite tung för sin lÀngd), men han Äker skridskor riktigt bra och stÄr för högkvalitativa beslut i farten. Han producerade bra i J20 Nationell, men det kÀndes som att han ibland passade bort för mÄnga lÀgen. Det finns nÄgot dÀr, men lagen mÄste komma över hans storlek.

Viktor Klingsell. Foto: BildbyrÄn.

55. Vojtěch Čihaƙ, VF (HC Energie Karlovy Vary, Tjeckien)

Čihaƙ hittar ofta lagkamrater i farliga lĂ€gen. Han Ă€r kvick, teknisk och anpassade sig snabbt till seniorspel i tjeckiska högstaligan. Jag gillar hur hĂ„rt han jobbar lĂ€ngs sargerna – Ă€ven om jag gĂ€rna hade sett samma intensitet i försvarsspelet. Men han har visat tillrĂ€ckligt bĂ„de internationellt och i ligaspel för att man ska bli nyfiken – Čihaƙ Ă€r alltid i rörelse och vill pĂ„verka varje byte.


56. Aleksej Medvedev, MV (London Knights, OHL)

Precis som mĂ„nga unga mĂ„lvakter behövde Medvedev tid att vĂ€nja sig vid sin vĂ€xande kropp. Han draftades till OHL som 180 cm lĂ„ng, men Ă€r nu 188 cm. Som rookie var han en nyckelspelare i Londons starka grundserie och presterade riktigt fina siffror tillsammans med veteranen Austin Elliot. Medvedev Ă€r kvick, har en lite udda stil med framĂ„tlutad hĂ„llning, men hans rĂ„a atletiska förmĂ„ga vinner ofta över tekniska brister. Det finns vĂ€ldigt fĂ„ svagheter i hans spel – scouterna Ă€lskar honom.


57. Carter Amico, HB (USNTDP)

Amico Ă„drog sig en sĂ€songsavslutande skada före CHL USA Prospects Challenge, vilket var ett bakslag. Han Ă€r en stor (196 cm) högerfattad back som gör allt för att du inte ska kunna ta dig förbi honom i 1-mot-1-dueller. Han Ă€r stark, smart och Ă„ker skridskor helt okej. Spelet med puck Ă€r fortfarande under utveckling, och den förlorade istiden gör inte saken lĂ€ttare. Men lag gillar stora backar som kan spela till höger – det skulle inte förvĂ„na om han gĂ„r tidigt i andra rundan.


58. Peyton Kettles, HB (Swift Current Broncos, WHL)

Kettles gjorde inte mycket poĂ€ng i Swift Current, men han tvekade inte att sĂ€nka nĂ„gon rejĂ€lt. Den 196 cm lĂ„nga backen tĂ€cker stora ytor, försvarar bra och Ă€r relativt rörlig för sin storlek. Han dödar utvisningar och jag tycker faktiskt att han Ă€r mer offensivt begĂ„vad Ă€n de 14 poĂ€ng han noterades för. Han spelar dessutom mĂ„nga minuter – aldrig fel.


59. Benjamin Kevan, HF (Des Moines Buccaneers, USHL)

Det finns ingen enskild egenskap som sticker ut i Kevans spel. Det Ă€r snarare helheten – arbetsmoralen, farten och spelet utan puck – som gör honom intressant. Scouter Ă€r lite tveksamma till hans spelsinne och om han har tillrĂ€ckligt med talang för att bli mer Ă€n en djup forward i NHL. Jag gillar Ă€ndĂ„ var han befinner sig just nu.


60. Matthew Gard, C (Red Deer Rebels, WHL)

Gard gjorde en bra sĂ€song i Red Deer som en storvĂ€xt (193 cm), tvĂ„vĂ€gscenter med bra verktyg. Han kan stĂ„ för highlight-spel men hans riktiga vĂ€rde finns i det defensiva arbetet – han förlorar sĂ€llan dueller i egen zon. Gard blir nog ingen topp-sex-forward i NHL, men han har storleken och spelstilen för att bli en pĂ„litlig rollspelare lĂ€ngre ner i laguppstĂ€llningen.


61. Reese Hamilton, VB (Regina Pats, WHL)

Vad Hamilton saknar i fysisk tuffhet, tar han igen med sin skridskoĂ„kning. Han Ă€r snabb, rörlig och jobbar ofta hĂ„rdare Ă€n sina motstĂ„ndare. Efter en imponerande rookiesĂ€song tĂ€nde han aldrig riktigt till i WHL, och hans vĂ€rde dalade under hela sĂ€songen. Men han Ă€r bra i egen zon och tillrĂ€ckligt tĂ€vlingsinriktad för att tilltala. Det kĂ€nns som att han har mer naturlig talang Ă€n han visade varje kvĂ€ll – nĂ€stan som att han spelade nervöst. Jag Ă€r nyfiken pĂ„ att följa hans utveckling efter draften.


62. Will Horcoff, VF (University of Michigan, NCAA)

Du kanske kĂ€nner till Williams pappa – före detta NHL-spelaren Shawn Horcoff. Pappa Horcoff var en slitstark playmaker under sina bĂ€sta Ă„r i Edmonton Oilers, men Will Ă€lskar att trycka motstĂ„ndare genom sargen nĂ€r han fĂ„r chansen. Han har inte producerat sĂ€rskilt mĂ„nga poĂ€ng i Ă„r, men Ă€r trygg i egen zon. Horcoff anslöt till Michigan i januari men gjorde ett starkt första intryck med tvĂ„ poĂ€ng i utomhusmatchen mot Ohio. Han visade upp stabila siffror i Michigan, och jag ser fram emot att se hur han avslutar sĂ€songen med USA:s U18-landslag.


63. Tomas Pobezal, C (HK Nitra, Slovakien)

Pobezal har lÀnge varit en nyckelspelare för sin slovakiska Ärskull, och det var kul att se honom i JVM. Han Àr smart, snabb och tar bra beslut med pucken. Han var en av Slovakiens mest konsekventa spelare redan frÄn start i U18-VM förra Äret och bidrog alltid med energi. Jag kan se Pobezal bli en defensivt ansvarstagande bottom-six-forward som ÀndÄ har tillrÀcklig skicklighet för att skapa nÄgot offensivt.


64. Luka Radivojevic, HB (Muskegon Lumberjacks, USHL)

Radivojevic spelar ett stabilt tvÄvÀgsspel. Han har lÀnge spelat mot Àldre motstÄnd, sÀrskilt internationellt. Han stod för fina siffror i Muskegon och var en viktig kugge pÄ Slovakiens blÄlinje under JVM. Hans 178 centimeter lÄnga kropp kan begrÀnsa honom om han inte blir starkare och snabbare under sin tid pÄ Boston College.

Luka Radivojevic. Foto: Steven Ellis/Daily Faceoff

65. L.J. Mooney, C (USNTDP)

Mooney har talang för första rundan – han Ă€r en av de mest energiska och skickliga yttrarna i hela draftklassen. Men med sina 168 cm finns det ett uppenbart orosmoln kring storleken. Han Ă€r i alla fall vĂ€ldigt underhĂ„llande att titta pĂ„. En skada tidigt pĂ„ sĂ€songen begrĂ€nsade hans produktion, men han var troligen USA:s viktigaste playmaker pĂ„ U18-nivĂ„. Universitetet i Minnesota-kommittĂ©n var ocksĂ„ den mest produktiva spelaren i USNTDP:s U18-lag under USHL-spel.


66. Owen Conrad, VB (Charlottetown Islanders, QMJHL)

Conrad Ă€r en atletisk och stark back som kan flytta pucken och stĂ€nga ytor. Offensiven Ă€r kanske inte hans starkaste sida, men han spelar mer aggressivt Ă€n tidigare – och han Ă€r riktigt bra i egen zon. Som minst kommer han vinna lagens hjĂ€rtan med sitt tuffa spel. Anfallare i QMJHL verkar inte gilla att möta honom.


67. Dakoda Rheaume-Mullen, HÖB (University of Michigan, NCAA)

Den hÀr defensiva backen Àr en utmÀrkt skridskoÄkare och Àr nÀstan alltid en av Michigans bÀsta spelare i egen zon. Han Àr som bÀst mot skickliga motstÄndare som försöker sig pÄ snabba dragningar, eftersom han sÀllan gÄr pÄ blÀndverk. Hans spel med pucken Àr dock en svaghet, vilket dragit ner hans vÀrde den hÀr sÀsongen.


68. Carlos HĂ€ndel, HB (Halifax Mooseheads, QMJHL)

Efter ett imponerande JVM för Tyskland blev det spĂ€nnande att följa den tidigare Malmö Redhawks-backen under resten av sĂ€songen. Han var Tysklands bĂ€sta back i turneringen – trots att han bara Ă€r 17 Ă„r. Rollen i Halifax var mindre betydelsefull, men han visade Ă€ndĂ„ goda takter. Han deltar gĂ€rna i anfall och kan leda ett powerplay. HĂ€ndel producerade en halv poĂ€ng per match i QMJHL, och det skulle inte förvĂ„na om han dubblar det nĂ€sta sĂ€song. En riktigt spĂ€nnande utvecklingsspelare.

Carlos HĂ€ndel Foto: Steven Ellis/Daily Faceoff

69. William Belle, HF (USNTDP)

Belle Àr en kraft att rÀkna med. Den 193 cm lÄnge och 99 kg tunga forwarden kan tackla vem som helst och gör livet svÄrt för motstÄndarna framför mÄl. Jag gillar hans skott ocksÄ. Lag som söker en spelare som kan trycka undan folk men ÀndÄ vara kompetent med och utan pucken lÀr vara intresserade av Belle.


70. Max Pơenička, HB (Portland Winterhawks, WHL)

Flytten till Portland under sĂ€songen hjĂ€lpte verkligen PĆĄenička att fĂ„ den speltid han behövde för att visa vad han kan. Han var inte med i Tjeckiens Hlinka Gretzky-lag men lĂ€r fĂ„ en större roll i U18-VM. Han har en stor kropp pĂ„ 193 cm, jobbar hĂ„rt och Ă€r dessutom rörlig. Defensivt Ă€r han stabil. Offensivt? Det Ă„terstĂ„r att se vad han kan utveckla.


71. Mace’o Phillips, VB (USNTDP)

Phillips Àr en storvÀxt back (196 cm, 97 kg) som anvÀnder hela sin kropp för att trycka bort motstÄndare och sno puckar. Han Àr stark och försöker alltid sÀtta in minst en stor tackling per match. Han rör sig ocksÄ bra pÄ isen. Hans kombination av storlek och rörlighet gör honom till ett spÀnnande alternativ för lag som jagar fysik med hygglig skridskoÄkning.


72. Shamar Moses, HF (North Bay Battalion, OHL)

Moses var en av mina favoriter frĂ„n OHL-draften 2023 tack vare sin enorma arbetsvilja. Han noterades för 48 poĂ€ng pĂ„ 66 matcher i Ă„r, men det Ă€r hans intensitet, arbetsmoral och fysiska spel som sticker ut. Han Ă€r precis den typ av spelare du vill ha i din bottom-six för att skapa oreda – han vill inte att du ens ska komma nĂ€ra pucken. Moses kanske inte har nĂ„gon större offensiv uppsida, men han har flera tydliga egenskaper som passar pĂ„ proffsnivĂ„.


73. Semjon Frolov, MV (MHK Spartak Moskva, MHL)

Frolov har spelat i tre olika lag den hĂ€r sĂ€songen, men en sak har varit konstant: han har varit bra överallt. Den 191 cm lĂ„nge mĂ„lvakten har rĂ€tt storlek, Ă€r atletisk och lĂ€ser spelet bra, vilket gör att han ofta vinner Ă€ven i 2-mot-0-lĂ€gen. Det Ă€r fortfarande tidigt, men vissa scouter tror att han kan gĂ„ i andra eller tredje rundan i juni – han har alla verktyg för att bli en stabil, smart och lugn mĂ„lvakt. Och ja, han saknar inte heller spĂ€nst.


74. Eddie Genborg, HF (TimrÄ, SHL)

Han vill tackla alla han ser – punkt slut. Jag ser inte sĂ„ mycket offensiv potential, men han Ă€r jobbig att möta. Han gör mycket rĂ€tt utan puck, vilket jag uppskattar. Genborg Ă€r fullstĂ€ndigt kompromisslös, spelar ett stabilt tvĂ„vĂ€gsspel och sĂ„g inte det minsta vilsen ut i SHL. Jag tror helhjĂ€rtat att han blir NHL-spelare i en fjĂ€rdelina – han kan vara en plĂ„ga utan att dra pĂ„ sig för mĂ„nga utvisningar.

Eddie Genborg
Eddie Genborg. Foto: Christian Örnberg/BildbyrĂ„n

75. Bruno Osmanis, HF (Björklöven, Sverige J20)

Osmanis klÀttrade pÄ draftlistorna efter ett starkt JVM. Den snabba yttern Àr teknisk och sÄg bra ut Àven mot seniorer i HockeyAllsvenskan. Mot J20-motstÄnd Àr Osmanis livsfarlig. Han Àr hÄrt jobbande, intensiv och gillar att ha pucken pÄ bladet. Trots att han inte Àr sÄ stor Àr han fysiskt stark.

Bruno Osmanis. Foto: BildbyrÄn

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: