Mitch Marner skriver på för 900 miljoner
Mitch Marner lämnar Toronto Maple Leafs för Vegas Golden Knights – och har skrivit ett åttaårskontrakt värt över 900 miljoner kronor. Det rapporterade flera nordamerikanska medier under natten.

I kväll klockan 18.00, svensk tid, öppnar free agent-marknaden i NHL. Men den gör det utan Mitch Marner.
Det största namnen av alla på marknaden har nämligen redan hittat sin nästa klubbadress. Under natten gjorde den kanadensiske storstjärnan en så kallad ”sign and trade” med Toronto Maple Leafs. Det innebär att han skrev på ett åttaårskontrakt med klubben värt tolv miljoner dollar per säsong varpå han trejdades till Golden Knights i utbyte för vad som väntas vara forwarden Nicolas Roy.
Trejden har ännu inte offentliggjorts av klubbarna.
Att han skrev på för Toronto innan han trejdades innebar att Marner kunde få ett extra kontraktsår med Vegas. Det är nämligen bara NHL-klubben som har rättigheterna innan spelaren blir unrestricted free agent som kan skriva åttaårskontrakt. Så fort spelaren kliver ut på öppna marknaden kan den maximalt skriva ett sjuårskontrakt.
Mitch Marners nya kontrakt har en lönetaksträff på tolv miljoner dollar per säsong och är identiskt med det avtal som Mikko Rantanen skrev med Dallas Stars under säsongen. 28-åringens totala kontraktsvärde ligger på 96 miljoner dollar, vilket är 908 miljoner svenska kronor med dagens valutakurs. Tillsammans med Rantanen har Marner därmed den femte högsta lönetaksträffen i NHL.
Alex Pietrangelo banar väg för Mitch Marner-sajningen i Vegas
Att Vegas Golden Knights klarar av att klämma in Marner under sitt lönetak kommer sig av att veteranbacken Alex Pietrangelo under måndagen meddelade att han tar ett kliv bort från ishockeyn. Den 35-årige veteranen har haft stora skadebekymmer senaste åren och skriver i ett pressmeddelande att det är osannolikt att han kommer att kunna spela ishockey igen. Kanadensaren, som vann Stanley Cup med St. Louis Blues 2019 och med Golden Knights 2023, har två år kvar på ett kontrakt värt 8,8 miljoner dollar per säsong. I och med att han placeras på långtidsskadelistan frigörs de pengarna under lönetaket.
Pietrangelo kom till Vegas från St. Louis som free agent 2020. Under sin karriär har han spelat 1 087 matcher och svarat för 637 poäng. På meritlistan finns ett OS-guld med Kanada 2014 samt JVM-guld 2009 och en World Cup-seger 2016.
Mitch Marner lämnar Toronto Maple Leafs
Marner draftades ursprungligen av klubben som fjärde spelare i första rundan 2015 och har gjort 741 poäng på 659 matcher under sin tid i klubben. Den senaste säsongen satte han personbästa med 102 poäng (27+75) på 81 matcher och slutade femma i NHL:s poängliga.
Trots hans fina produktion i grundseriesammanhang har kanadensaren blivit något av en syndabock bland Leafs fans för klubbens tillkortakommanden i slutspelen. Hemmasonen har gjort 63 poäng på 70 slutspelsmatcher under sina nio säsonger med Leafs. Laget har dock bara tagit sig förbi första rundan av slutspelet två gånger på nio försök och aldrig passerat andra rundan.
Nicolas Roy, 28, har spelat för Vegas Golden Knights de sex senaste säsongerna och vann Stanley Cup med klubben 2023. Han kommer från en säsong med 31 poäng (15+16) på 71 matcher. Under karriären har han spelat 369 NHL-matcher med Carolina Hurricanes och Golden Knights och noterats för 166 poäng. Han har två säsonger kvar på ett kontrakt som betalar honom tre miljoner dollar per säsong.
Fakta: NHL-spelarna med högst lönetaksträff
Lönetaksträff är detsamma som snittlönen per år i ett kontrakt och är den summa som räknas mot lönetaket varje säsong. Årslönen kan dock variera från säsong till säsong beroende på hur kontraktet är strukturerat.
- Leon Draisaitl, EDM – 14 miljoner dollar
- Auston Matthews, TOR – 13,25 miljoner dollar
- Nathan MacKinnon, COL – 12,6 miljoner dollr
- Connor McDavid, EDM – 12,5 miljoner dollar
- Mitch Marner, VGK – 12 miljoner dollar
Mikko Rantanen, DAL – 12 miljoner dollar
Den här artikeln handlar om: