McDavids ovissa framtid: ”Vår högsta prioritet”
Connor McDavid har bara ett år kvar på sitt kontrakt. Och frågan är om Edmontons megastjärna blir kvar i klubben?
– Han är vår första prioritet, säger klubbens GM Stan Bowman.

Connor McDavid har varit Edmonton trogen sedan han draftades av klubben för tio år sedan. Han har sedan dess gjort 1082 poäng på 712 NHL-matcher för klubben, och tagit dem till två raka Stanley Cup-finaler. De senaste nio säsongerna har han också varit lagkapten.
Men nu finns det för första gången en viss osäkerhet kring McDavids framtid i Edmonton. Nästa sommar går hans kontrakt ut, och därefter blir han unrestricted free agent och kan välja och vraka bland de anbud han kommer få. Från och med den första juli i år kan parterna börja förhandla om ett nytt avtal.
– Vi gör det här tillsammans och försöker ta oss hela vägen. Men med det sagt måste jag fortfarande göra det som är bäst för mig och min familj, sade han efter att Edmonton förlorat finalen mot Florida.
– Det är dem (Edmonton) man måste sätta först. Självklart finns det ett oavslutat uppdrag här. Jag ska ta lite tid att ladda om, prata med min agent, familjen och allt det där och fatta beslut när den tiden är inne. Det är ingen brådska med något sådant.
Stan Bowman om Connor McDavids kontrakt
Oilers GM Stan Bowman gör förstås ingen hemlighet av att han kommer lägga mycket energi på att få superstjärnans namnteckning på ett nytt kontrakt.
– Connor är den bästa spelaren i ligan, den viktigaste spelaren i ligan, han är vår kapten, han är vår ledare och han är definitivt vår högsta prioritet. Jag tycker att när man lyssnar på Connors syn på saker och ting, så har han förtjänat att vi visar respekt för den tid han vill ta, säger Bowman på en presskonferens enligt nhl.com.
– Vi är självklart ivriga på att träffa honom när han vill, men vi har också förståelse för att han just gått igenom ett tufft slut på säsongen. När det gäller tidpunkten kommer Connor att styra den processen, men det råder ingen tvekan om att han är en nyckelspelare i vårt lag – inte bara för det han gör på isen, utan också för det ledarskap han har.
McDavid har en årslön på 12,5 miljoner dollar på sitt nuvarande avtal. Hans lagkamrat Leon Draisaitl är just nu den bäst betalda spelaren i laget och i NHL, då han redan skrivit på ett avtal värt 14 miljoner dollar per år fram till 2032. McDavid väntas få en årslön som ligger ytterligare någon eller ett par miljoner högre än Draisaitls.
– Det råder ingen tvekan om att Connor handlar helt och hållet om att vinna, Från första gången jag träffade honom och pratade med honom, så sa han att det enda han bryr sig om är att vinna Stanley Cup. Han drivs inte av statistik, rekord eller pengar, och det är just det vi älskar med honom, säger Bowman.
Den här artikeln handlar om: