Klart för final – nu får de chansen till revansch för 1970

  • Skribent

    Följ HockeySverige på

    Google news

    St.Louis slog San José med 5-1 i match sex av den västra konferensfinalen och är därmed klara för Stanley Cup-final där Boston Bruins väntar.

    Ett San José i avsaknad av viktiga trion Erik Karlsson, Tomas Hertl och Joe Pavelski hamnade omgående i ett 0-2-underläge sedan David Perron och Vladimir Tarasenko gjort mål för Blues i den första perioden.

    Sharks Dylan Gambrell reducerade i den andra perioden men Blues bara fortsatte och Brayden Schenn kunde öka på. I den tredje perioden kunde Tyler Bozak och Ivan Barbashev fastställa slutresultatet till 5-1.

    Därmed är det klappat och klart för en final mellan Boston och St.Louis. De båda möttes faktiskt i 1970 års Stanley Cup-final. Då vann Boston med 4-0 i matcher.
    — Helt otroligt. Den här stan har väntat så många år nu. Bara fyra vinster till, sa Pat Maroon till nhl.com efter matchen.

    SE HÖJDPUNKTERNA FRÅN MATCHEN HÄR:

     

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: