Ekman Larsson skrev historia i natt

Följ HockeySverige på

Google news

Oliver Ekman Larsson passerade Keith Yandle. Nu är han den Arizonaback som gjort flest assistpoäng i klubbens historia.

För andra matchen i rad lyckades Arizona vända ett 0-3-underläge till seger i natt. Halvvägs in i den tredje perioden ledde Anaheim med tre mål, när Coyotes iscensatte en av säsongens häftigaste vändningar.

10:05 in i perioden reducerade Tyler Pitlick till 3-1. Efter 11:49 satte Jakob Chychrun 3-2. Efter 16:39 kvitterade Phil Kessel . I straffläggningen som följde efter en mållös förlängning avgjorde Christian Dvorak och fullbordade vändningen.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

På två av Coyotes mål fanns Oliver Ekman Larsson med i förarbetet. Den svenske stjärnbacken har levererat åtta assistpoäng på nio matcher, och nattens dubbla ”äpplen” gjorde dessutom att Ekman-Larsson blev historisk. Han passerade då nämligen Keith Yandle  och är nu den back som noterats för flest assistpoäng i Coyotes historia.

ARIZONA SKREV HISTORIA

Yandle gjorde 246 assistpoäng på 558 matcher. ”OEL” gjorde i natt assistpoäng 246 och 247 i sin 731:a match för klubben. Han både tangerade och slog rekordet, alltså.

Arizona blev för övrigt det blott åttonde laget i historien att vända ett tremålsunderläge till seger, två gånger i rad. De blev dock det första laget någonsin att lyckas med bedriften när samma motstånd stått på andra sidan vid båda tillfällena.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Arizona – Anaheim 4-3 efter straffar

Arizona: Tyler Pitlick (3), Jakob Chychryn (5), Phil Kessel (7), Christian Dvorak, avgörande straff.

Anaheim: Max Comtois (8), Josh Mahura (1), Max Jones (3)

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: