Efter poängdubbeln – ”OEL” jämsides med legendaren

Följ HockeySverige på

Google news

Oliver Ekman Larsson stod för två assist när Arizona Coyotes kunde besegra San Jose Sharks med 5–2.
Det innebär att den svenske lagkaptenen nu gjort 379 poäng i Coyotes-tröjan – vilket innebär att han går upp jämsides med Jeremy Roenick och Laurie Boschman på åttondeplatsen för flest poäng i klubbens historia.

Arizona Coyotes svenske lagkapten Oliver Ekman Larsson fick stå i skuggan av tvåmålsskytten Christian Dvorak samt milstolpsfirande Phil Kessel (1 100 matcher), men lite i skymundan spelade den svenske stjärnbacken en nyckelroll i Coyotes 5–2-seger över San Jose Sharks i natt.

”OEL” stod för två passningspoäng i matchen, vilket innebär att han nu noterats för totalt 15 poäng den här säsongen (1+14) – samtidigt som han klättrar på Coyotes totala poängliga genom tiderna.

Nattens poängdubbel innebär att Ekman Larsson producerat totalt 379 poäng (126+253) på 747 matcher, vilket gör att han nu är jämsides med legendaren Jeremy Roenick samt Laurie Boschman på åttondeplatsen för flest poäng i Jets/Coyotes historia.

Annars var det som sagt Christian Dvorak och Phil Kessel som spelade huvudrollerna för Coyotes i 5–2-segern, då Dvorak ledde "Yotes" med två mål medan Kessel gjorde ett mål i sin 1 100:e NHL-match i karriären. 

Med sina 33 år och 172 dagar blev Kessel den yngste amerikanske spelaren genom tiderna att nå milstolpen.

Erik Karlsson spelade fram Tomas Hertl till dennes 1–1-kvittering i den andra perioden, vilket innebär att den svenske San Jose-backen därmed har skrapat ihop elva poäng (2+9) på 28 matcher den här säsongen.

Arizona Coyotes – San Jose Sharks 5–2 (1–0, 1–1, 3–1)
Arizona:
Christian Dvorak 2 (11), Nick Schmaltz (8), Dryden Hunt (2), Phil Kessel (11).
San Jose: Tomas Hertl (10), Patrick Marleau (2).

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: