Storstjärnan sänktes – utgick skadad

Florida Panthers vann mot Tampa Bay Lightning med 2–0 i natt.
Panthers fick emellertid smolk i glädjebägaren, då Aleksander Barkov tvingades lämna matchen med en skada efter att ha sänkts av Brandon Hagel.
– Han betyder allt för oss, säger lagkamraten Anton Lundell.

Aleksander Barkov sänktes av Brandon Hagel i natt.
Aleksander Barkov sänktes av Brandon Hagel i natt.
Foto: Alamy & TNT Sports/X (Skärmdump)

Det var halvvägs genom den tredje perioden i nattens möte mot Tampa Bay Lightning som Florida Panthers storstjärna Aleksander Barkov tvingades att utgå.

Detta efter att han sänkts av en tackling från motståndaren Brandon Hagel.

– Han betyder allt för oss. Han är vår lagkapten, vår ledare. Vi vill aldrig att han inte ska vara med, men vi måste samtidigt kunna kliva fram. Han har burit oss hela säsongen. Han förtjänar att vi kliver fram och ser till att jobbet utförs, säger lagkamraten Anton Lundell till NHL.com.

Lundell och hans lagkamrater i Panthers kunde slutföra det jobb som Barkov påbörjat, då Florida vann nattens match med 20 och således också gick upp i en 20-ledning i matchserien.

Brandon Hagel fick en femminutersutvisning

För Hagel resulterade tacklingen i en femminutersutvisning för interference.

Det är domaren som bestämmer. Blev jag förvånad över att det blev en femma? Så blev det i alla fall, säger Tampa Bays tränare Jon Cooper.

Efter matchen hade Florida Panthers tränare Paul Maurice ingen uppdatering gällande Aleksander Barkovs skadestatus. Innan skadan hann Barkov noteras för en assist på Nate Schmidts 10-mål i den första perioden. Sam Bennett punkterade därefter matchen med sitt 20-mål i tom kasse med fyra sekunder kvar att spela i en match där målvakten Sergej Bobrovskij räddade 19 skott för att säkra sin och lagets nolla.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: