Stängs av – efter hämndaktionen

Aaron Ekblad stängs av igen. Florida Panthers back kommer att missa de två närmaste matcherna i Stanley Cup-slutspelet efter den armbågstackling som sänkte Tampa Bay Lightnings forward Brandon Hagel i det fjärde mötet lagen emellan.

Aaron Ekblad stängs av för sin fulsmäll på Brandon Hagel. Foto: AP Photo/Lynne Sladky

I natt kan de regerande Stanley Cup-mästarna Florida Panthers säkra avancemang till andra rundan i Stanley Cup-slutspelet. Men får göra det utan backen Aaron Ekblad på isen.

Under tisdagskvällen kom beskedet att 29-åringen stängs av i två matcher. Detta för sin hämndaktion på Brandon Hagel i den senaste matchen i serien mot Tampa Bay Lightning.

Ekblad undvek utvisning när han sänkte Hagel med underarmen i andra perioden, men blir alltså straffad i efterhand.

Brandon Hagel sänkte Aleksander Barkov

Hagel var tillbaka efter den avstängning han fick för sin tackling på Aleksander Barkov i match två, vilket fått många att se händelsen som ren vedergällning. Han kunde inte fullfölja matchen och kommer heller inte till spel i natt.

Aaron Ekblad hann bara spela två matcher efter sin senaste avstängning. Han missade 20 matcher – 18 i grundserien och två i slutspelet – på grund av en dopingavstängning då han ertappats med en förbjuden substans i blodet.

Florida Panthers vann match fyra med 4–2 på hemmais och leder serien med 3–1 i matcher.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: