Stabil seger för Rögle – som nollade VIK Hockey U20

Följ HockeySverige på

Google news

Inte ett enda insläppt mål och två mål framåt. Rögle vann på bortaplan mot VIK Hockey U20 i U20 nationell södra. Den målsnåla matchen slutade 0–2 (0–0, 0–1, 0–1).

Rögles tränare Pontus Lägge tyckte till om matchen:

– Jag tycker vi kommer upp till Västerås idag och hanterar en bortamatch över 60 minuter på ett komfortabelt sätt. Givetvis finns det en hel del saker i vårt spel som inte är felfritt, samtidigt håller vi nollan och fortsatt spelar bra i special teams vilket är en styrka. Så trots en stabil seger har vi fortfarande mer att ge innan vi kan säga att vi gjort 60 bra minuter.

VIK Hockey U20–Rögle – mål för mål

Den första perioden slutade mållös. Det var först 10.58 in i andra perioden som Rögle tog ledningen genom Nils Bartholdsson på pass av Love Gath.

6.48 in i tredje perioden slog Nils Bartholdsson till återigen framspelad av Mikael Kim och ökade ledningen. 0–2-målet blev matchens sista.

VIK Hockey U20 står fortfarande utan poäng efter fem spelade matcher medan Rögle har nio poäng efter fyra matcher.

Nästa gång lagen spelar i serien är lördag 27 september. Då möter VIK Hockey U20 Malmö i ABB Arena Nord 16.00. Rögle tar sig an SSK U20 borta 12.00.

VIK Hockey U20–Rögle 0–2 (0–0, 0–1, 0–1)

U20 nationell södra, ABB Arena Nord

Andra perioden: 0–1 (30.58) Nils Bartholdsson (Love Gath).

Tredje perioden: 0–2 (46.48) Nils Bartholdsson (Mikael Kim).

Nästa match:

VIK Hockey U20: IF Malmö Redhawks, hemma, 27 september

Rögle: Södertälje SK, borta, 27 september

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: