Jan Ostrizek i målform när Flemingsberg vann mot SDE

  • Skribent

    Följ HockeySverige på

    Google news

    Flemingsberg vann mot gästande SDE i J18 regional öst herr. 5-1 (2-0, 1-1, 2-0) slutade torsdagens match.

    Flemingsbergs tränare Robert Johansson kommenterade matchen:

    – Vi visste på förhand detta skulle bli en mycket tuff match mentalt och blev också så. Vi är långt ifrån på samma nivå som i söndags men ännu en match med starkt målvaktsspel av oss och riktigt tryggt att vi har 2 mycket duktiga målvakter och 3 insläppta mål senaste 3 matcherna tar vi med oss som något oerhört positivt. Starkt att också ta hem segern med 5-1 då vi ändå inte är nöjda med prestationen. Vi laddar om och tränar för en ännu bättre prestation på söndag igen!

    Segern var Flemingsbergs fjärde på de senaste fem matcherna.

    I början av matchen var Flemingsberg starkast och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom mål av Theo Venturi Karlström och Danila Haritoncevs. SDE reducerade dock till 2-1 genom William Lundqvist efter 13.14 av perioden.

    Flemingsberg gjorde 3-1 genom Jan Ostrizek efter 19.13 i andra perioden. Flemingsberg fortsatte dominansen i tredje perioden och vann till slut med hela 5-1. Målen i sista perioden gjordes av Wilton Bergman och Jan Ostrizek.

    Det här betyder att SDE ligger på nionde plats i tabellen, och Flemingsberg är på femte plats.

    Nästa motstånd för Flemingsberg är Täby. Lagen möts söndag 17 november 18.40 i Tibble Ishall.

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: