- “Imponerande förmåga att hitta öppna ytor”
- “Den bästa backen under slutspelets matcher”
- “Motståndarna gick bitvis hårt åt honom men det tycktes inte bekomma honom”
- “Hittar kreativa lösningar”
TV-pucken som turnering är nog den turnering där jag blivit mest lurad när jag scoutat spelare. Under de senaste åren har jag lärt mig att avvakta regions- och elitcamperna innan jag bildat mig en uppfattning om vilka som ligger bäst till. Det behöver absolut inte vara de som spelar i U16-landslaget utan en rad NHL-spelare har försvunnit redan efter de första regionscamperna i den gallringen. Landslaget tar ju mer ut de som är bäst just nu snarare än vilka som har en hög potential. Den fysiska utvecklingstakten får ofta stort utfall i den här åldern.
Med det sagt så har helgens uppdrag varit att ta fram de tio spelarna som enligt mitt sätt att se det visat störst potential med sina insatser denna helg. För protokollets skull vill jag verkligen påvisa att detta är den första gången jag sett flera av de här spelarna spela.
Jag har även tagit med fem "bubblare" som är de spelare som kom närmast utanför.{{ PAYWALL LIMIT }}
10. Malte Gustafsson, back, HV71 (Småland)
Statistik: 8 matcher, 4 poäng (1+3)
Kommentar: Malte har potential att bli en bra defensiv back på sikt. Han har stor räckvidd (192 cm lång) som han använder till sin fördel när han försvarar i omställningarna. Han har en fin skridskoteknik och kan röra sig smidigt i alla riktningar. Han använder klubban effektivt i närkampsspelet. Han har också bra kontroll på pucken nära kroppen.
En nyckel för honom framåt blir att lära sig bibehålla lugn och precision i passningsspelet även under press samt att han får växa in i sin kropp och då få bra utslag på sin skridskoåkning.
9. Axel Elofsson, back, Örebro (Västergötland)
Statistik: 8 matcher, 5 poäng (2+3)
Kommentar: Axel är en skicklig offensiv back. Han har förmågan att dribbla i sidled efter offensiv blålinje och kan manipulera spelet därifrån. Rör sig fint i alla fyra riktningar. En tydligt “skillad” spelare som bidrar mycket i spelet när han har pucken, en bra passningsspelare är han också.
Han behöver förbättra sitt spel utan pucken, vilket innebär att klara att försvara i omställningar, försvar under press samt att aktivera sitt spel tydligare utan pucken också. Grunden i tekniken är dock helt klart intressant.
8. Arvid Jansson, back, Ore (Dalarna)
Statistik: 8 matcher, 7 poäng (1+6)
Kommentar: Arvid är en duktig skridskoåkare med fina tempoväxlingar som älskar att aktivera sig i det offensiva spelet. Han gör det inte på bekostnad av det defensiva spelet då han också är snabb tillbaka när det behövs. Över tid kommer han dock att tvingas värdera situationerna oftare när skridskoåkningen inte sticker ut lika mycket.
Han är duktig att vinna närkamper defensivt med hjälp av sin fina klubbteknik och tajming.
7. Kim Keskitalo, forward, Luleå (Norrbotten)
Statistik: 8 matcher, 13 poäng (10+3)
Kommentar: Keskitalo har bra storlek i kombination med fina tekniska grunder. Han besitter en fin klubbteknik och en bra skridskoåkning. Han åker med lätta, snabba skär och har en naturlig explosivitet i sin åkning.
Han gjorde fina mål och han adderade till det en aktiv och smart forechecking där han jobbar bra med klubban och lyckades bryta upp motståndarnas uppspel.
6. Benjamin Jismyr, forward, Tranås (Småland)
Statistik: 8 matcher, 8 poäng (7+1)
Kommentar: Benjamin är en smart spelare som har en imponerande förmåga att hitta öppna ytor i det offensiva spelet, både med och utan puck. Han är tekniskt skicklig och hittar hela tiden bra lösningar och kan skapa give-and-go situationer. Han har också visat förmågan att själv skapa ytor i offensiv likväl som han med sina åkvägar öppnar möjligheter för medspelare att lätt hitta honom.
Jag tycker han visar bra spelförståelse i de flesta delar även om han är mer framåtlutad i det offensiva spelet.
5. Bosse Meijer, center, Frölunda (Västergötland)
Statistik: 8 matcher, 13 poäng (4+9)
Kommentar: Bosse har två tydliga vapen i sin verktygslåda som verkligen sticker ut. Det är hans skridskoåkning och hans spelsinne. Han kan kombinera att vara proaktiv i tanken och se vart spelet är på väg likväl som han är otroligt snabb dit. Han har en stark motor och jobbar hårt över stora ytor. Han ger sina medspelare bra support i alla delar av banan.
Det han kan behöva addera är ett mer manipulativt spel med pucken för att öppna mer ytor. Potential att bli en bra tvåvägscenter som slutprodukt.
4. Edwin Lundqvist, back, Linköping (Östergötland)
Statistik: 8 matcher, 5 poäng (1+4)
Kommentar: Den bästa backen under slutspelets matcher i mitt tycke. Edwin är en vass skridskoåkare som använder skridskoåkningen på ett smart sätt. Han försvarar linjerna föredömligt bra med låg tyngdpunkt i baklängesåkningen och god räckvidd med klubban trots att han inte är någon jätte rent längdmässigt. Han är brytningssäker och är bra på att hålla rätt avstånd.
Jag gillar hur han skannar av isen både med och utan puck. I spelet med pucken har han fina värderingar och kan spela efter situationen och både lugna ner spelet som att sätta fart i det.
3. Wiggo Sörensson, center, Boro/Vetlanda (Småland)
Statistik: 8 matcher, 7 poäng (3+4)
Kommentar: Wiggo är en snabb center som jobbar hårt över hela banan likväl som han besitter en kreativ touch i spelet med pucken. Han är en tydlig speldrivare för sin kedja. Sättet han, trots att han inte är särskilt stor, klarar att täcka pucken är imponerande. I stort sett varje gång han bar in pucken i zoningången kunde Småland skapa tryck i anfallszon. I offensiv zon hittar han också kreativa lösningar. Han klarar att bära pucken över långa sträckor likväl som han ger god puck support över hela banan.
En klart spännande spelare att följa framåt som förhoppningsvis kommer kunna växa en del fysiskt också.
2. Marcus Nordmark, forward, Täby (Stockholm Nord)
Statistik: 8 matcher, 18 poäng (5+13)
Kommentar: Marcus är en av få spelare i kullen som klarar att kontrollera både tempo och ytor när han har pucken. Han manipulerar konstant motståndarna och har en imponerande kontroll på ytan framför och runt sig. Han hade några otroliga dribblingssekvenser under helgen, inte minst i finalen. Något som också gör honom vass på små ytor och i sargspelet är hans imponerande balans på skridskorna. Han är både svår att komma åt och få omkull. Han är mer playmaker än skytt än så länge även om han tar mycket avslut också.
Jag tycker att han bidrar mycket även när han inte har pucken, han ligger ofta bra i positionering och tar smarta defensiva beslut.
1. Viggo Björck, forward, Täby (Stockholm Nord)
Statistik: 8 matcher, 24 poäng (8+16)
Kommentar: Viggo är en stark spelare med väldigt bra spelsinne. Han kopplar ihop spelet för sin kedja och gör alla runt sig bättre genom att skapa ytor för andra. De som fick spela med Viggo i den här turneringen fick goda möjligheter att lyckas. Han ger bra support och har en imponerande kontroll på omgivningen. Han har en fin teknik i sin skridskoåkning vilket gör att han kan hålla ett bra tempo utan att se ut att behöva använda mycket energi. Han ser inte så explosiv ut men när han behövde, som på det avgörande målet i finalen, så lyckas han separera från sin motståndare med hjälp av god tajming i åkningen. Han har bra balans och är svår att komma åt efter sargerna.
Motståndarna gick bitvis hårt åt honom men det tycktes inte bekomma honom och i de avgörande lägena var det Viggo som klev fram med ett avgörande pass eller mål.
Bubblare: (i bokstavsordning): Christian Furuvik, center, Flemingsberg (Södermanland), Oscar Holmertz, center, Linköping (Östergötland), Casper Kjølmoen, forward, Luleå (Norrbotten), Oscar Olsson, forward, SDE (Stockholm Nord) och Lukas Rosander, forward, Brynäs (Gästrikland).





