Får chansen i SHL – som 30-åring: ”Supertaggad”

Han fick göra en SHL-match som junior i AIK – men efter över 300 matcher i HockeyAllsvenskan får Marcus Karlström nu chansen i SHL på allvar.
För hockeysverige.se berättar 30-åringen om deadline-övergången till Leksand.
– Jag vill ta den här chansen att få spela lite SHL-spel och se hur det går, säger Karlström.

Marcus Karlström.
Marcus Karlström kommer att få chansen i SHL med Leksand. Foto: Foto: Ronnie Rönnkvist & Bildbyrån (Montage)

Marcus Karlström har personifierat Almtuna senaste åren, men nu är tiden i Uppsalaklubben över. I alla fall för den här gången. På ”Transfer deadline day” blev det klart att han under resten av säsongen kommer stärka upp Leksands skadeskjutna backbesättning.

– Det var såklart jättekul och jag blev glad när jag hörde om Leksand. Jag kände från första gången jag fick höra om det att det skulle bli spännande. Jag känner mig taggad på att göra en sådan grej, berättar Marcus Karlström för hockeysverige.se och fortsätter:
– Första känslan var ändå att det kommer bli tråkigt att lämna laget. Speciellt som kapten för Almtuna i slutspurten. Samtidigt vill jag ta den här chansen att få spela lite SHL-spel och se hur det går.

Vad har Almtuna sagt kring att du lämnar i slutet av säsongen?
– Först och främst var det Leksand som hörde av sig till Almtuna innan dom började kontakta mig.
– Almtuna vidarebefordrade Leksands förfrågan och frågade om jag kände för det och var intresserad. På den vägen var det.

Marcus Karlström: ”Supertaggad att få komma till Leksand”

Hur har du följt Leksand under säsongen?
– Jag är inte jättebra på att följa SHL-hockeyn, vilket jag ska vara ärlig och säga, säger förra Almtunabacken med ett lätt skratt och fortsätter:
– Kollar jag på hockey är det oftast på någon jag känner i något lag. Annars är det Hockeyallsvenska matcherna jag kollar på mest.
– Det har blivit några SHL-matcher, absolut, när jag varit ledig någon torsdagskväll. Mycket av tiden är jag annars med min dotter och sambo. Jag skulle inte säga att hockey är det första jag slår på när jag kollar på TV.

Vad vill du tillföra Leksand?
– Jag vill spela det spelet jag spelat under mina år i Almtuna. Jag vill inte ändra på mitt spel och jag antar att Leksand tagit dit mig för spelet jag spelat. Att spela stabil åt båda håll.
– Nu har jag inte pratat med Leksand så mycket, men det blir också vad dom förväntar sig av mig som jag kommer försöka uppnå.

Marcus Karlström har varit en toppback i HockeyAllsvenskan de senaste säsongerna. Foto: Tobias Sterner/Bildbyrån

Marcus Karlström har spelat en match för AIK i SHL säsongen 2013/14, men nu som 30-åring kommer han få chansen ”på riktigt” i högsta serien.

– Jättekul. Jag är supertaggad och att få komma till en så anrik förening som Leksand ska bli väldigt häftigt.

Lämnar Almtuna efter sex år: ”Jättetacksam”

Säsongen 2024/25 har han svarat för elva mål och totalt 28 poäng från sin backposition under Almtunas 42 matcher i HockeyAllsvenskan.

– Det har varit en bra säsong tycker jag. Jag har fått mycket fått mycket förtroende och har försökt förvalta det på bästa sätt. Jag är också nöjd med hur jag har lyckats göra det under stora delar av säsongen.
– Jag känner att det har klaffat för mig och jag har blivit mer stabil bakåt samtidigt som jag försökt att fortsätta hjälpa laget att producera framåt.

Vad har Almtuna betytt för dig under dina sex säsonger i klubben?
– Självklart har jag trivts jättebra. Många pratar om förutsättningarna hit och dit, men för mig har det varit en bra klubb att vara i. Jag är jättetacksam att klubben funnits där då jag har min familj och vi haft någon komplikation här och där.
– Det har gjort att vi valt att stanna och jag ser bara på mina år i Almtuna som positiva. Det är en bra klubb att utvecklas i eftersom man får lugn och ro, men också känner en harmoni. Dessutom bra ledare och allt sådant. En bra och familjär förening där alla är nära varandra.
– Också en bra klubb för unga att komma till. På ett sätt vill man ha mycket publik, tjo och tjim. Det har också varit underbart när Almtuna haft mycket folk på matcherna. Samtidigt är det också, som sagt var, ett bra ställe att utvecklas på där man kanske inte har samma press på sig som 20 eller 21-åring.

Det har blivit 264 matcher i Almtuna-tröjan för Marcus Karlström. Foto: Ronnie Rönnkvist

Debuterar på torsdag?

Marcus Karlström har kontrakt med Leksand säsong ut, men vad som händer efter det vet han ännu inte.

– Just nu är det bara fokus på här och nu. Jag får ta den här tiden som kommer och göra det bästa av den. Sedan får jag se vad som händer i framtiden. Nu är allt fokus på det som kommer i dagarna och närmsta veckorna.

MoDo i Tegera Arena på torsdag, ser vi Marcus Karlström på isen då?
– Det får vi se. Jag har inte anslutit ännu till Leksand och inte hunnit gått igenom allt med tränarna.
– Jag ska först komma in i det och tränarna vill nog se hur allt passar ihop med laget, men vi får se på torsdag, avslutar Marcus Karlström.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: