Giganternas kamp i semifinalen: ”Djurgården har pressen på sig”

I kväll inleds HockeyAllsvenskans semifinaler och det blir då ett hett 08-möte mellan Djurgården och Södertälje.
För hockeysverige.se snackar DIF-legendaren Håkan Södergren och SSK-legendaren Anders Eldebrink upp semifinalen och tippar vilka som går till final.

– Jag tror det blir Södertälje som överraskar den här säsongen, säger Eldebrink.
– Eldebrink har fel som vanligt, det blir Djurgården, säger Södergren.

Djurgården mot Södertälje.
Håkan Södergren och Anders Eldebrink synar lagen inför semifinalen.
Foto: Ronnie Rönnkvist & Bildbyrån (Montage)

Djurgården mot Södertälje. Under 1980- och 1990-talet skulle det kunnat vara en SM-final. Såklart även tidigare än så. Nu slåss de båda lagen om att från HockeyAllsvenskan ta klivet upp till SHL. Dessutom ställs de båda lagen mot varandra i HockeyAllsvenskans semifinalserie. Två spelare som var med då lagen möttes i SM-finalserien 1985, men på varsin sida av isen, är Håkan Södergren och Anders Eldebrink. För övrigt världsmästare tillsammans 1987. Hockeysverige.se bad de båda delge oss sina tankar inför semifinalspelet.

– Jag skulle säga att Djurgårdens slutspel har varit som förväntat så här långt, säger Håkan Södergren och fortsätter:
– Jag trodde att det skulle bli lite trubbel mot Mora, men inte att det skulle rubba Djurgården speciellt mycket. Det var ett lagom bra motstånd och killarna fick kämpa för att vinna matcherna på ett bra sätt.
– Dels blev det inga skador och, som sagt var, bra motstånd och matcherna har gett laget ett bra självförtroende. En bra start på slutspelet.

Anders Eldebrink:
– Jag tycker Södertälje har gjorde det bra som slog ut Kalmar, som var väldigt bra, med 4-1 i matcher. Kalmar var spelskickliga med små rörliga spelare och hade ett bra spel.
– Sedan tycker jag att Södertälje kan spela mycket bättre än vad man gjorde mot Kalmar. Laget hittade ändå vägar att vinna fast man inte spelade riktigt bra. Södertälje har mer spel i sig samtidigt som det nog var lite ångest i kvartsfinal eftersom man åkte ut tidigare i just kvarten.
– Nu tror jag killarna kan slappna av mer eftersom Djurgården är favoriter.

Anders Eldebrink och Håkan Södergren var lagkaptener för SSK och Djurgården när lagen möttes i SM-final 1985. Foto: Arkiv

”Det finns så mycket historia mellan dom här båda klubbarna”

Håkan, Vad är Djurgårdens styrka?
– Man måste ändå säga att det är blandningen av ungt och äldre, vilket kanske också är deras stora svaghet.
– Man får trycket och intensiteten från unga spelarna och som gör att Djurgården även kan göra mål på det sättet. Sedan har Djurgården äldre spelarna som kommer in i powerplay eller liknande med lite rutin och kyla. Dom två ytterligheterna är både deras styrka och största svaghet.

Anders, vad ser du som Södertäljes styrka?
– Södertälje har inte haft så djupa dalar. Det kanske har varit någon match, men det defensiva, försvarsspelet, har varit bra. Två bra målvakter.
– Laget har spelat ganska stabilt. Alla vet vad dom ska göra. Det blev stora siffror, 7-4, mot Kalmar i en match i övrigt har dom inte släppt in så väldigt mycket mål, så blir det jämna matcher blir Södertälje farliga.

Vilka är lagens typiska matchvinnare?
Anders Eldebrink:
– Södertälje har några som kan göra mål. Exempelvis Nicolai Meyer, Nolan Stevens och Marcus Eriksson.
– Samtidigt förväntar jag mig mer av några andra som har somnat in lite under serien. Jag vill inte nämna några namn, men det måste vara några som överraskar och steppar upp lite forwards-mässigt om man ska ha en chans.

Håkan Södergren:
– Hittills har det varit Victor Eklund och Anton Frondell. Jag tror att det nu kommer vända över till Linus Klasen, Dick Axelsson och dom här.
– Det finns så mycket historia mellan dom här båda klubbarna och jag tror att killarna som har förflutet i Södertälje, exempelvis Klasen, är lite extra motiverade och vill ge igen lite.

Victor Eklund och Marcus Eriksson är potentiella matchvinnare hos de båda lagen. Foto: Ronnie Rönnkvist

Vilka har fördelen?: ”Vi har ingenting att förlora”

Vad förväntar ni er av slutspelsserien?
Håkan Södergren:
– Jag tror att det kommer bli en jättebra matchserie. Mycket folk och så nära man kan komma en riktigt derbykänsla i det här slutspelet.
– Djurgården och Södertälje är, som sagt var, inte så långt ifrån varandra och många av spelarna känner varandra väldigt väl inom bägge lagen. Det kommer bli tätt, tufft, och som man gör i ett slutspel, försöker utnyttja alla möjligheter att irritera och förstöra för motståndarna så att dom inte ska kunna spela den hockey dom vill.

Anders Eldebrink:
– Att vi vinner såklart (skratt). Djurgården är favoriter, men kan Södertälje sno en match eller två där uppe så får man deras killar lite oroliga.
– Djurgården har pressen på sig att vinna och är, som sagt var, favoriter att gå upp. Det kanske också är den klubb som har störst förutsättningar att klara sig i SHL om dom går upp. Djurgården har några unga killar som kommer bli väldigt bra. Äldre spelarna kanske man får göra sig av med, men dom har folk i andra ligor och lag som man kan hämta hem.
– Djurgården har potentialen att stanna i SHL, men jag tror det gäller att få Djurgården att känna press och stress så dom tappar sitt spel lite och börjar fundera samtidigt som vi kan spela avslappnat. Vi har ingenting att förlora.
– Jag skulle tycka att det var fantastiskt att få spela sådana här matcher. Gå ut, spela avslappnat och jobba ner Djurgården. Det hade varit skönt samtidigt som det inte kan finnas roligare matcher att få spela än inför ett utsålt Globen och som bortalag vinna.

Det kommer att bli en hård kamp om finalplatsen. Foto: Kenta Jönsson/Bildbyrån

Djurgården mot Södertälje, vilka går till final?

Vilket lag av Djurgården och Södertälje ser vi i HockeyAllsvenskans final?
Anders Eldebrink:
– Djurgården är favoriter att gå till final, men jag tror det blir Södertälje som överraskar den här säsongen. Det är dags för det nu.

Håkan Södergren:
– Det blir Djurgården. Eldebrink har fel som vanligt.

Vilket lag av AIK och Karlskoga kommer ta sig till final?
Håkan Södergren:
– Jag tror AIK. Att slå Björklöven var väldigt bra och jag tror att AIK är det lag som har en potentiell möjlighet och vilja att gå upp. Jag tror inte Karlskoga har den och är ”nöjda” med att förlora en final. AIK vill genuint gå upp. Det tror jag kommer fälla avgörande i den serien.

Anders Eldebrink:
– AIK tror jag. AIK har ett flow nu så dom kommer jobba ner Karlskoga. Dom började serien dåligt. Roger Melin kom in och det blev lugn och ro. Nu ser killarna möjligheter och när man har ett flow är det svårt att stoppa ett sådant lag. Det blir Södertälje och AIK i finalen.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: