Svenska storlöftets succé: Prisas av ligan

Filip Ekberg avslutade grundserien med att göra poäng i elva raka matcher för Ottawa 67’s.
Nu prisas det svenska storlöftet som månadens rookie i OHL.

Filip Ekberg
Filip Ekberg.
Foto: Bildbyrån

Filip Ekberg avslutade OHL:s grundserie genom att bli poängmakare i elva raka matcher och i 14 av de 15 avslutande grundseriematcherna. Nu uppmärksammas det svenska storlöftet.

Via sin hemsida meddelar OHL att Ekberg utsetts till månadens rookie i juniorligan efter att han producerat 15 poäng (4+11) på de tio grundseriematcher han spelade i mars.

Bara slagen av Nylander och Landeskog

Den 17-årige forwarden valde att lämna Almtuna för spel i OHL inför den här säsongen och noterades för totalt 45 poäng på 53 matcher under sin debutsäsong i juniorligan.

Det är den delat tredje poängbästa noteringen någonsin av en svensk U18-spelare i OHL, där Ekberg bara är slagen av Gabriel Landeskog (46 poäng på 61 matcher säsongen 2009/10) och Alexander Nylander (75 poäng på 57 matcher säsongen 2015/16). Ekbergs 45 poäng är samma antal poäng som Rickard Rakell (2010/11) och Rasmus Sandin (2017/18) producerade under sina U18-säsonger i juniorligan.

Ottawa 67’s missade OHL-slutpelet efter att ha slutat nia i den östra konferensen. Nästa månad är Ekberg aktuell för spel med Småkronorna i U18-VM i Texas och i somras kan 17-åringen väljas i NHL-draften.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: