Tackar ja till platsen i Ettan: ”Kommer må bra av att ha oss där”
Efter ett dygn av kris är nu HockeyEttan komplett.
Grums IK tackar ja till en plats i divisionen – efter Panterns konkurs.
Det beskedet ger föreningen till Hockeysverige på tisdagen.

Grums IK är en klassisk förening i svensk hockey och har fostrat storheter som Juha Widing, Göran Sundh, Willy Lindström och Thomas Steen. En klubb som fått en egen artikel i vår serie ”Moderklubben”.
Det senaste dygnet har det varit kaos i HockeyEttan efter att IK Pantern officiellt lämnat in en konkursansökan. Därefter har i tur och ordning Kovland och Tumba valt att tacka nej till platser i HockeyEttan. Både av ekonomiska och sportsliga skäl.
Men på tisdagskvällen har lösningen nu kommit. Den klubb som var näst i turordningen har en annan uppfattning.
”Vi kommer att tacka ja till platsen”
Efter ett långt styrelsemöte ger styrelseordföranden för Grums IK, Mattias Holmgren, beskedet till Hockeysverige.se att klubben tackar ja till platsen.
– Vi tror att vi kan vara ganska hemma där men problemet är det ekonomiska och vi kan inte göra annat än satsa på våra ungdomar från juniorverksamheten. De pengarna får vi inte bli av med genom att satsa på A-laget. Men vi kommer att tacka ja till platsen. Sen får licensnämnden ta det sista beslutet och bestämma det.
Gällande det ekonomiska så har Grums inget större utrymme att satsa inför återkomsten till Ettan.
– Jag tycker att idrottsligt är vi på rätt plats just nu där vi har jättemycket bra spelare som kommer underifrån. Inte minst genom vårat hockeygymnasium som håller hög klass och vår tanke är att om vi nu ska vara med i Ettan som känns som en bra plats för oss, så ska vi vara där med egna spelare. Vi kommer inte ha råd att värva en massa andra spelare. Vi ska satsa på våra spelare, slår Holmgren fast.
Att spela i Ettan jämfört med tvåan innebär att man ställs inför olika typer av utmaningar. Men man kommer inte att satsa stenhårt rent ekonomiskt för det.
– Grums är en bra grogrund för många. Vi är skuggade av Färjestad här och de plockar de allra bästa härifrån och många av dem som inte riktigt än är där i utvecklingen kommer till oss och får en fin utveckling. Det är många som går vidare därifrån och till andra klubbar. Vi vill vara en bra plats för ungdomar och vara en bra plats att spela på. I Ettan får vi våra spelare att utvecklas och möta andra duktiga spelare. HockeyEttan kommer må bra av att ha oss där vi är ett ungt och piggt lag som vi kan kriga med.
Senare på tisdagen gick HockeyEttan ut med att klubben kommer att placeras i södra serien och därmed rakt ersätta IK Pantern.
Den här artikeln handlar om: