Mariestad mot väggen: ”Det var lite tjatigt”
Hockeyettan

Mariestad mot väggen: ”Det var lite tjatigt”

Publicerad 27 september 2025 14:00 | Senast redigerad 27 september 2025 18:18
Inför säsongen 25/26 ställer Hockeysverige huvudtränarna i flera av de förmodade topplagen i Hockeyettan mot väggen och låter dem bemöta skarpa (positiva och negativa) påståenden om sin verksamhet samt peka ut spännande spelare, häftiga bortamatcher, favoriter, underdogs och en hel del annat.
Idag: Mariestads hemvändartränare Karl Helmersson.

* ”Det är alltid roligt att skicka upp spelare åt rätt håll”
* ”Vi kan störa samtliga lag i ligan, men det får gärna pratas om andra”
* ”Att stå i ett hockeybås saknade jag grymt mycket efter ett tag”
* ”Det är som att komma till vilken klubb som helst”
* ”Jag vill verkligen se en struktur som vi följer till punkt och pricka”
* ”Det är ett storlag med passionerade supportrar”
{{ PAYWALL LIMIT }}

Mariestad är förmodligen det av topplagen i Hockeyettan som lidit tyngst förluster inför säsongen som kommer då trotjänarstjärnor som Jesper Lindén, Tobias Aronsson och Tobias Sandberg lämnat laget. Men i den andra vågskålen finns å andra sidan tränaren Karl Helmersson som vänder tillbaka till moderklubben efter ett flertal säsonger i Hockeyallsvenskan och ett koppel av värvningar som får anses tillhöra Hockeyettans topp.

Det väntar inte bara nya tider när en ny stomme ska formas utan även rent ishockeymässigt när förre tränaren Ronny ”Rockstar” Helanders fashionabelt flärdfulla anfallshockey ska styras upp med en tydlig struktur. Det är mycket som blir nytt i Mariestad till vintern.

När nye hemvändande tränaren Karl Helmersson ställs inför Hockeysveriges skarpa påståenden bjuds det bland annat på reflektioner över blytunga spelartapp, att återvända till moderklubben, struktur, att undvika gladhockey, vad som är rolig ishockey och det häftiga premiärmotståndet.
Karl Helmersson återvänder som tränare i Mariestad
Karl Helmersson återvänder som tränare i Mariestad
Foto: [Suvad Mrkonjic/Bildbyrån]
Karl Helmersson återvänder som tränare i Mariestad. Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån

😡 Ni har tappat stora delar av en stjärnstark trotjänarstomme med bland annat Jesper Lindén, Tobias Aronsson och Tobias Sandberg. Ingen klubb klarar sig oskadd från något sådant, det kommer påverka er mer än ni vill kännas vid...
– Självklart. Först och främst är det tre bra hockeyspelare som vi gärna hade velat ha i laget, men Sandberg valde att sluta och det får man acceptera. Det är alltid roligt att skicka upp spelare åt rätt håll så att man inte skickar dem i sidled, både Aronsson och Lindén är värda de allsvenska kontrakten de har fått. De har varit många år i klubben och det ska man inte underskatta, de har gjort mycket bra för Mariestad, men det finns ändå några som Carl-Johan Gustavsson, Max Wennlund och Manne Håkansson som får dra det här vidare och det är jag inte orolig för.

– Samtidigt är klubben Mariestad kvar på samma nivå fortfarande, det är en toppklubb i ettan. Någon annan måste kliva fram och en sådan som Karl Umegård som vi har fått in är bevisligen en poänggörare i Hockeyettan som gjort det jättebra i Hudiksvall, så där har vi en jättespännande spelare. Vi har fått in Oscar Lundin från Brödernas som också har en stor erfarenhet från Hockeyettan, så jag tycker ändå vi har fått in spännande spelare på de positionerna. Men återigen, det är klart att det är duktiga hockeyspelare som vi velat ha kvar, men så här är det ju. Vi är där vi är och vi kommer tappa spelare, men då gäller det att vi fyller på med duktiga spelare och att några andra kliver fram och tar de här rollerna helt enkelt.

LÄS VIDARE MED PLUS

Månadsvis

79 kr/mån
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Ingen bindningstid
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Årsvis

659 kr/år
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.

HockeysverigeFotbollDirektInnebandymagazinetSvenskaFans