Svepningen fullbordad – MoDo klara för final

Följ HockeySverige på

Google news

MoDo är det första laget att vara klart för final i Hockeyallsvenskan. Seriesegrarna tog under fredagen sin fjärde raka seger mot Mora – efter att ha vunnit med 3-0 på bortaplan.

Mot AIK blev MoDo rejält pressat. Mora kunde däremot aldrig riktigt störa storfavoriten från Örnsköldsvik.

Efter att ha förlorat den tredje matchen i onsdags uppe i Mora var Dalalaget tvungna att vinna för att hålla liv i serien.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Det var också Mora som kom ut starkast och skapade flera kvalificerade målchanser samtidigt som man hade ett ihärdigt tryck på MoDo-backarna. Men det var ändå bortalaget som skulle göra mål.

Marcus Vela styrde in 1-0 i vad som kändes som MoDo:s första anfall för matchen. När sedan Daniel Mannberg utökade till 2-0 i den första perioden gick luften ur hemmalaget en aning.

Gudlevskis klev fram

I den andra perioden gav Mora det en chans att komma in i matchen men när de heta lägena dök upp ville inte pucken in. Det mycket tack vare Kristers Gudlevskis i målet.

När sedan den tredje perioden drog igång gjorde Josh Dickinson 3-0, och stängde inte bara matchen, utan hela matchserien. Mora fick några lägen här och var, men de var aldrig riktigt nära att hota MoDo.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Matchserien slutar därmed 4-0 i matcher till MoDo, som nu kommer ställas mot antingen Djurgården eller Björklöven som går en tuff serie mot varandra. Där Björklöven just nu leder med 2-1 i matcher. 


TV: ”Vad ni än gör – missa inte Joels sista slutspel”

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: