Oklar framtid för tränaren: “Pågående dialog”

Daniel Karlunden tog över Almtuna IS inför den här säsongen.
Om några månader går tränarens kontrakt ut.
– Vi har diskussion hela tiden, men vi ska spela klart säsongen så får vi se, säger Karlunden till UNT.

Almtunas tränare Daniel Karlunden har ett utgående kontrakt med klubben. Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån.

I lördags var deadline för övergångar för klubbarna i SHL och Hockeyallsvenskan. Almtuna IS sålde två nyckelspelare för att få ett extra tillskott i ekonomin: Centern Elliot Ekmark försvann till Linköping och lagkaptenen Marcus Karlström såldes till Leksand.

Utöver nyckelspelare som försvinner har AIS tränare Daniel Karlunden ett utgående kontrakt med klubben. Almtuna kan komma att tappa sin tränare till nästa säsong. I december kom klubben dock med beskedet att de gärna vill förlänga med tränaren. I nuläget är det däremot fortfarande oklart vad som väntar tränaren härnäst.

– Det är en pågående dialog. Det handlar inte bara om hockeyn utan det är lite annat jag ska ta hänsyn till också så vi får se. Vi ska spela 52 omgångar så det är inte heller slut än. Vi har diskussion hela tiden, men vi ska spela klart säsongen så får vi se, säger Karlunden till Uppsala Nya Tidning.

Karlunder berättar att han har samtal med klubben om framtiden. Tränaren menar att han inte har hört något intresse från andra klubbar för nästa säsong. Vidare förklarar Karlunden att det bara är Almtuna han är intresserad av, även i framtiden.

”Vill ha kvar laget man började med”

Även om det går bättre för Almtunas ekonomi är det en del hockey kvar. Grundserien är inne i sitt viktigaste skede med enbart sex matcher kvar. Samtidigt har två nyckelspelare försvunnit och Almtuna har förlorat tre matcher i rad.

Detta leder till frågan om hur det ska gå för Almtuna under slutet av säsongen. För att ersätta de två spelartappen, värvade AIS tre nya spelare från Hockeyettan. Forwarden Oskar Ståhl, backen Martin Brovall och centern Knut Köhler.

– Det är klart att man alltid vill ha kvar det lag som man började med, men samtidigt tycker jag att vi måste förstå var vi är i hierarkin. Kan vi skicka två spelare till SHL så ska vi göra det och gratulera. Sedan kommer det lite nya spelare också och det är kul att se, träffa nya människor och se vad de kan bidra med, säger Karlunden.

Ifall nyförvärven kommer att kompensera för tappet av stjärnspelarna återstår att se. Almtuna ligger på den sista slutspelsplatsen i tabellen och har jagande Västerås bakom sig med två poängs marginal. Västerås har även en match mer spelad vilket ger Almtuna en fördel under slutspurten av säsongen.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: