MoDo överklagar Filip Sveningssons avstängning

Följ HockeySverige på

Google news

I måndags kom disciplinnämndens besked om att MoDos forward Filip Sveningsson stängs av i sex matcher för den tacklingen mot Emil Andrae. Nu väljer MoDo att överklaga beslutet.
– Jag har sett fruktansvärt många andra situationer där man släckt karriärer men man bara får några matcher, säger MoDos Mattias Karlin till Örnsköldsviks Allehanda

Det var i fredagens match mellan MoDo och HV71 som Filip Sveningsson tilldelades ett matchstraff, efter en tackling mot huvudet på HV:s Emil Andrae. HV-stjärnan kunde inte återvända till matchen efter tacklingen och situationen anmäldes således till ishockeyförbundets disciplinnämnd. 

I måndags meddelade disciplinnämnden att Sveningsson stängs av i de sex kommande matcherna, något som MoDos tränare Mattias Karlin tycker är överdrivet.

– Jag hade trott tre eller fyra matcher. Fem hade varit stentufft, sex är helt uppåt väggarna. Jag skulle vilja veta varför det här är den fulaste tacklingen i hockey-Sverige de sista åren, säger han till ÖA.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

HAR ÖVERKLAGAT

Karlin menar att straffet bör återspegla situationen, och har därför valt att överklaga disciplinnämndens beslut.

– Jag har sett fruktansvärt många andra situationer där man släckt karriärer men man bara får några matcher. Här får Sveningsson sex matcher och en jävla böter. 

MoDo ligger i dagsläget tvåa i HockeyAllsvenskan med 97 poäng, och har säkrat en kvartsfinalplats.

Annons


TV: SHL:s bästa Nordamerikaner på 2000-talet

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: