Lämnar SSK – igen: ”Inte jätteflyttbar”

Södertälje tog sig hela vägen till semifinal med Marcus Eriksson tillbaka.
Nu meddelar man att den 39-årige profilen har gjort sitt även för denna gång i tröjan.
– Det är den lösningen jag är intresserad av, har forwarden tidigare berättat för hockeysverige.se.

Marcus Eriksson.
”Macke” Eriksson. Foto: Bildbyrån.

Efter semifinaluttåget mot Djurgården var Marcus Eriksson tydlig med att han inte gjort sin sista mach i karriären. Var han skulle spela 2025/26 var desto mer ovisst.

– I Sverige är jag inte jätteflyttbar. Då är det att försöka hitta en lösning som nu i Södertälje där jag kan pendla. Det är den lösningen jag är intresserad av. Det finns inte så många lag kanske men annars får man börja se sig om utomlands, sade han då om situationen till hockeysverige.se.

Nu har Södertälje SK meddelat att den 39-årige profilen inter blir kvar i klubben.

”Marcus Eriksson vände tillbaka till Sportklubben under säsongens gång och visade åter att gammal är äldst. Tack för insatserna i Sportklubben och lycka till med kommande utmaningar, Macke!”, skriver man på sociala medier.

”Ingen tanke på att gå ner i division ett”

Eriksson lämnade sitt Vita Hästen 2023 för spel i just SSK, men tog sedan chansen att gå till SHL och Skellefteå efter en säsong med 20 mål och 39 assist. Det blev sju poäng på 37 matcher i en mindre roll än han tidigare varit van vid – och till slut en återkomst i Södertälje.

För tre veckor sedan blev hans ”Hästen” klara för spel i Hockeyettan, men det verkar inte vara ett alternativ.

– Jag har ingen tanke på att sluta men heller ingen tanke på att gå ner i division ett. Jag har inte haft något snack med Södertälje och inte så mycket med någon annan heller. Jag får börja jobba för den nu, sade han tidigare till hockeysverige.se.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: