BekrĂ€ftar sjĂ€lv – lĂ€mnar Nybro: ”Inget bud”
Trots en bÀttre produktion under 2025/26 har Marcus Bergman gjort sitt i Nybro. Detta bekrÀftar 33-Äringen sjÀlv för Barometern.
â Det vet jag inte riktigt, det fĂ„r du frĂ„ga Nybro om, svarar han om varför.

Med sju Ă„r i Hockeyallsvenskan bakom sig, samtliga i VĂ€sterĂ„s, klev Marcus Bergman in i Nybo. 14 poĂ€ng följde under första sĂ€songen, och 2025/26 vĂ€xlade forwarden upp till de nivĂ„er han tidigare varit pĂ„ i ligan. ĂndĂ„ blir det ingen fortsĂ€ttning.
För Barometern bekrÀftar nu 33-Äringen att Nybro inte erbjudit en förlÀngning. TvÄÄrsavtalets slut följs dÀrmed av ett avsked.
â Sista delen pĂ„ sĂ€songen gick bra, vi hittade lite stĂ€m och spelade bra. Sedan lĂ€t det pĂ„ Nybro som att de ville prata om förlĂ€ngning, men nu blev det inte sĂ„. Jag fick inget bud och fĂ„r spela nĂ„gon annanstans. Jag fick beskedet för ungefĂ€r tvĂ„ veckor sedan och det Ă€r inga konstigheter pĂ„ den fronten, sĂ€ger han till tidningen.
Nyfiken pĂ„ spel utomlands: âTankar om bĂ„da delarnaâ
Var det nu bÀr av Àr Ànnu inte klart, menar Marcus Bergman. Den HovÄs-fostrade forwarden har endast representerat VIK och Nybro pÄ allsvensk nivÄ. Dock finns en nyfikenhet kring spel i utlandet.
â Det finns lite tankar om bĂ„da delarna och jag har inte bestĂ€mt mig för nĂ„got Ă€nnu. Jag har bra hockey kvar i mig, sĂ€ger Bergman till Barometern.
PoÀngtotalen 2025/26 stannade pÄ 22. Dessa bestod av sju mÄl och 15 assist. Bergman var dessutom assisterande kapten till Joachim Rohdin.
Source: Marcus Bergman @ Elite Prospects
Den hÀr artikeln handlar om:










