Bekräftar: MoDo erbjöd ett kontrakt

Carl-Johan Lerby har kopplats samman med en flytt till MoDo under våren.
Nu ser Kalmar ut att få behålla toppbacken – som bekräftar att MoDo erbjöd ett avtal.
– De var på rätt tidigt, säger han till Barometern.

Carl-Johan Lerby hade ett erbjudande från MoDo tidigare under våren.
Carl-Johan Lerby hade ett erbjudande från MoDo tidigare under våren.
Foto: Kenta Jönsson/Bildbyrån (Montage)

Kalmar har startat en insamling för att behålla Carl-Johan Lerby i truppen även nästa säsong. Backen har varit hett villebråd på spelarmarknaden efter sin starka säsong i den småländska klubben och under våren har han kopplats samman med en flytt till MoDo.

Nu bekräftar Lerby att MoDo erbjöd honom ett kontrakt tidigare i våras.

– De var på rätt tidigt, de ringde direkt efter säsongen och erbjöd ett kontrakt och det har även varit snack med andra klubbar. Det blir ingenting i MoDo och det sa jag ganska tidigt, där och då var jag sugen på att dra utomlands. De vill ha svar ganska snabbt och jag kunde inte ta ett så snabbt beslut, säger Lerby till Barometern.

”Väldigt nöjda med kontraktsförslaget”

Någon flytt utomlands blir det av allt att döma inte för Lerby, som i stället ser ut att bli kvar i Kalmar. Under lördagen var insamlingen uppe på 191 551 kronor av de 250 000 kronor som den allsvenska klubben hoppas samla in för att säkra finansieringen av Lerbys fortsättning i klubben.

Ännu är dock ingenting klart.

– Nej, men som ser det ut nu kör de på och det går framåt. Jag har haft erbjudanden på andra ställen där ekonomin kunde varit bättre, men det handlar inte alltid om det. Ibland handlar det om att må bra också. Sedan är vi väldigt nöjda med kontraktsförslaget vi har fått från Kalmar också. Jag är glad att de gör det här och att vi kanske ska komma tillbaka till Kalmar, säger Lerby.

Den 27-årige backen, som har meriter från Tre Kronor-spel och som tidigare under karriären haft NHL-kontrakt med Calgary Flames, stod den här säsongen för 32 poäng (10+22) på 46 matcher i Hockeyallsvenskan med Kalmar.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: