Toppbacken stannar i AIK – trots SHL-intresse
Alfred Barklund var en gigant för AIK i slutspelet och har haft SHL-ögon på sig.
Men nu stannar backen i AIK och förlänger sitt kontrakt.
– En kille som som tagit jättekliv både offensivt och defensivt, säger sportchef Lasse Johansson.

Foto: Michael Campanella/Bildbyrån
En av spelare som förbättrades mest i AIK under säsongens gång var Alfred Barklund och han fick sedan en väldigt stor och viktig roll för laget.
I HockeyAllsvenskans slutspel var Barklund uppe och spelade 25:29 minuter i snitt per match över 18 framträdanden. Han var då den spelare som snittade mest istid av alla som gjorde minst sex matcher i slutspelet.
Framgången under säsongen har gjort att Barklund fått SHL-ögon på sig enligt rykten. Men nu står det klart att 24-åringen stannar i moderklubben AIK. Han har skrivit på ett nytt tvåårskontrakt med ”Gnaget”.
– Det känns fantastiskt att vara kvar här i mitt AIK. Vi har något riktigt bra på gång här och jag vill vara med på resan och fortsätta utvecklas, säger Barklund på klubbens hemsida.
Alfred Barklund stannar i AIK
Alfred Barklund värvades till AIK från Västervik 2022 och har sedan tagit kliv för varje säsong. I fjol stod han för 23 poäng (6+17) på 52 matcher i grundserien men gick sedan poänglös från sex matcher i slutspelet. I år gjorde Barklund 23 poäng (7+16) på 52 matcher i grundserien och stod sedan även för nio poäng på 18 slutspelsmatcher.
– En kille som som tagit jättekliv både offensivt och defensivt den här säsongen. Vi är väldigt glada över att ha kvar ”Affe” som har ett stort AIK-hjärta, i vår klubb. Barklund är ännu ett bevis på att vår juniorakademi fostrar väldigt duktiga spelare, säger sportchef Lasse Johansson.
Att Barklund nu sajnas av AIK innebär att klubben har tolv spelare på avtal inför säsongen 2025/26.
Den här artikeln handlar om: