Poängkungen stannar: ”Enkelt val för oss”
Han blev tvåa i Hockeyallsvenskans poängliga förra säsongen. Nu står det klart att A.J. Vanderbeck stannar i Kalmar HC även kommande säsong.
– Vi har följt hans situation efter säsongen noggrant och hela tiden haft en dialog med honom, säger sportchef Daniel Stolt i ett pressmeddelande.

Foto: Jonathan Näckstrand / Bildbyrån.
Under sin andra säsong i Kalmar exploderade A.J. Vanderbeck helt. Forwarden höll sig i toppen av poängligan hela säsongen och slutade tvåa i densamma med 63 poäng på 51 matcher. Blott en pinne bakom Fredrik Forsberg i Björklöven.
Efter säsongen har amerikanen gått kontraktslös.
Större klubbar har självklart varit där och varit intresserade. Nu står det däremot klart att 27-åringen nobbar en flytt för att stanna i Kalmar en tredje säsong.
– Vi har följt hans situation efter säsongen noggrant och hela tiden haft en dialog med honom. Nu när den här möjligheten dök upp var det ett enkelt val för oss att erbjuda A.J ett avtal och vi är självklart glada att han valde att tacka ja till det, säger Daniel Stolt.
A.J. Vanderbeck kom till Kalmar sommaren 2023 efter at ha spelat den gångna säsongen i NCAA och ECHL. I Sverige hittade han direkt hem i Kalmar och stod för 26 poäng på 50 matcher. En siffra han alltså mer än dubblerade under sin andra säsong.
Source: A.J. Vanderbeck @ Elite Prospects
Den här artikeln handlar om: