Stjärnan klar för Hockey-VM med Sverige

Elias Lindholm är klar för Hockey-VM 2025 i Sverige.
Detta blir Lindholms första VM på sex år.
– Det ska bli sjukt kul att komma hem och spela VM, säger Lindholm på Tre Kronors X-konto.

Beijerbygg.se "Jag börjar varje morgon med EP" – hockeyvärldens mest nedladdade app just nu

Elias Lindholm i Tre Kronor och Boston Bruins. Foto: Bildbyrån (montage).

Senaste gången Elias Lindholm var med och spelade Hockey-VM med Tre Kronor var 2019. Då slutade turneringen med en kvartsfinalförlust mot Finland och ett tidigt uttåg.

Nu är NHL-stjärnan redo för att ta revansch, sex år senare.

– Det ska bli sjukt kul att komma hem och spela VM. Ett VM på hemmaplan i Avicii Arena, det kan inte bli så mycket bättre. Nu går vi för guldet, säger Lindholm på Tre Kronors X-konto.

För drygt en vecka sedan uppgav Ty Anderson på X att Boston Bruins 30-årige svensk kommer att vara en av flera spelare som åker till Stockholm och Herning i maj. Detta efter en tung första säsong i klubben där han bidragit med 17 mål och 30 assist. Nu har Tre Kronor bekräftat uppgifterna.

Spelarna som, utöver Lindholm, uppges resa från Boston då man missat Stanley Cup-slutspelet är Tjeckiens David Pastrnak och Jakub Lauko, samt USA:s Mason Lohrei, Andrew Peeke och Jeremy Swayman.

Tre VM på meritlistan

Elias Lindholm bytte Vancouver Canucks mot Boston Bruins i juli, men har inte riktigt nått upp till de höjder han visade dessförinnan i Calgary Flames. Då var svensken uppe kring 80 poäng under en och samma säsong vid flera tillfällen, bland annat året då han senast drog på sig den blågula dressen.

I det mästerskapet, 2019, stod Lindholm för sex poäng (1+5) på åtta matcher. 2017 blev det en poäng mer när Sverige gick hela vägen till final och bärgade guldet. Lindholms första VM var 2015 då Sverige föll mot Ryssland i kvartsfinal.

I 4 Nations Face Off, tidigare i februari, gick svenske stjärnan poänglös.

Läs även: NHL-spelarna som är klara för hockey-VM

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: