Bekräftat: Svensken klar för konkurrenten
Niklas Rubin lämnade Ässät i helgen.
Nu är svensken presenterad av Liiga-konkurrenten Kärpät.

Foto: Tomi Hänninen/Bildbyrån
Kärpät meddelar via sin hemsida att den tidigare SHL-målvakten Niklas Rubin skrivit på ett 1+1-årskontrakt med klubben.
– I Niklas får vi en högklassig målvakt som under de senaste tre säsongerna spelat sig till toppen av ligan. Vi förväntar oss att han tar ett stor ansvar nästa säsong och blir en av lagets bärande spelare. Vi tar emot honom med öppna armar här i Uleåborg, säger sportchefen Kimmo Kapanen.
Uppges bli bäst betald i ligan
Rubin har spenderat de senaste tre säsongerna i Ässät, där han 2022 ersatte Linus Söderström, och har under sin tid i Björneborg-klubben vuxit ut till en av ligans främsta målvakter. Den här säsongen hade han bäst räddningsprocent av samtliga målvakter i Liiga med sina 91,5 procent och i slutspelet loggade han en räddningsprocent på 93,1 procent på tio matcher.
Rubin har tidigare spelat SHL-hockey i Frölunda och gjorde säsongen 2020/21 tre landskamper med Tre Kronor.
– Jag kände att det var dags för något nytt till nästa säsong och Kärpät tog kontakt med mig. Jag har hört mycket bra om klubben från mina tidigare lagkamrater och klubbens ambition matchar det jag förväntar mig när jag nu tar nästa steg i karriären, säger Rubin.
Enligt tidigare finska medieuppgifter ska kontraktet i Kärpät göra honom till den bäst betalda spelaren i Liiga.
Den här artikeln handlar om: