Svenska far-och-son-duons succé: Säkrar uppflyttning

SM-guldvinnaren Hans Wallson har de senaste två säsongerna varit assisterande tränare till sonen Victor.
I går säkrade den svenska far-och-son-duon avancemang till den norska högstaligan med Nidaros.

Hans Wallson och Victor Wallson firar uppflyttningen.
Foto: Sofie Alexandra Kitterød

Inför säsongen 2023/24 stod det klart att den då 29-årige svensken Victor Wallson skulle ta över huvudansvaret i den norska andradivsionsklubben Nidaros Hockey från Trondheim. I oktober 2023 anslöt därefter hans pappa, SM-guldmeriterade Hans Wallson, som assisterande tränare.

Nu har den svenska far-och-son-duon säkrat avancemang till den norska högstaligan.

Detta efter att Nidaros under gårdagen besegrade Ringerike med 3–2 på bortais, där Mattias Halvorsen säkrade uppflyttningen genom att bli matchhjälte i den andra övertidsperioden. Nidaros vann därmed matchserien med 3–1 i matcher och kommer nästa säsong att spela i den norska högstaligan för första gången i klubbens historia.

”Visst har vi haft våra duster”

I en intervju med NSD för drygt tre veckor sedan berättade huvudtränaren Victor Wallson hur det var att ha sin pappa som assisterande tränare:

– Jag vet inte hur vanligt det är att huvudtränaren har sin farsa som assisterande. Visst har vi haft våra duster, men det ska man ha tränare mellan. Farsan är inte rädd för att säga vad han tycker. Det har varit skitkul att jobba med honom och det gäller att ta vara på den här tiden. Det har varit lärorikt och han är ett viktigt stöd för mig. Han har ju en del rutin på det här, sade Victor Wallson då.

I Nidaros återfinns åtta svenskar, utöver far och son Wallson, där den juniorlandslagmeriterade Mateusz Szurowski spelade en huvudroll i Nidaros uppflyttning med tolv mål och totalt 15 poäng på åtta slutspelsmatcher. Szurowski blev även målskytt i gårdagens segermatch.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: