Stjärnan historisk – passerar legendaren

Följ HockeySverige på

Google news

Hilary Knight är VM-historiens nya poängdrottning. Efter två poäng i kvartsfinalen mot Ungern passerar forwarden legendaren Hayley Wickenheiser i alla tiders poängliga.

USA håller i detta nu på att fullkomligt demolera Ungern, precis som väntat.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Men matchen innehöll också ett historiskt ögonblick då Hilary Knight assisterade Caroline Harvey fram till 9-0.

Med två assist har den amerikanska stjärnan nu tagit sig upp på 87 poäng i VM-sammanhang. En bedrift som gör att hon nu är den bästa poängplockaren i turneringens historia.

Tar efter legendaren

Tidigare var det Hayley Wickenheiser, på 86 poäng.

Det tog amerikanskan 63 matcher att nå 87 poäng. Under karriären har det blivit åtta VM-guld och ett OS-guld med USA.

Matchen mot Ungern slutade 12-1 till USA. Det efter bland annat efter ett mål av just Hilary Knight, som då stod för tre poäng i matchen och nu har 88 VM-poäng.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

TV: Experterna om Brodin: ”Pratar inte om honom så ofta”

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: