Svenskdoldis bakom skrällen – slog Frölunda
”Jag börjar varje morgon med EP” – hockeyvärldens mest nedladdade app just nu
50 matcher i Hockeyallsvenskan för AIK och Västervik.
Det var Alexis Binners största merit inför i kväll.
Svenskdoldisen låg bakom Grenobles skrällseger i Göteborg mot Frölunda på tisdagen
Frölunda gick vidare trots förlusten.

Att inte CHL är högt prioriterat för svenska lag har blivit en etablerad sanning. Men Frölunda vann Champions Hockey League hela fyra gånger på fem år mellan 2016 och 2020 och har blivit turneringens lag att hålla utkik för, år efter år.
Nu är Frölunda klart för kvartsfinal på nytt i turneringen. Men serieledarna gick vidare med nöd och näppe – efter ett svagt dubbelmöte mot franska Grenoble. Nere i Frankrike stod det 1–1 efter två perioder och två mål i den avslutande perioden gav Frölunda en tvåmålsseger i Grenoble.
Pelle Hånbergs lag vann i Göteborg
I Göteborg på tisdagen blev det drama in i det allra sista – då Pelle Hånbergs fransmän verkligen gav Frölunda något att bita i. Efter att Grenoble haft konstant tryck den sista minuten, lyckades Frölunda hålla undan. Men förlusten med 1–2 på hemmais i Göteborg var ett lågvattenmärke för SHL:s just nu bästa lag.
Målskytt till 1–1 blev svenskdoldisen Alexis Binner, med en bakgrund i Hockeyallsvenskan, Hockeyettan, Danmark och Polen innan han kom till Grenoble.
CHL-säsongen var slut där för Grenoble som för första gången någonsin var i slutspel i turneringen.
Frölunda – Grenoble 1–2 (0-0, 1-1, 0-1)
Frölunda: Arttu Ruotsalainen
Grenoble: Alexis Binner, Alexandre Mallet
Den här artikeln handlar om:










