HV lånar ut målvaktslöftet till allsvenskan: ”Redo för en roll i seniorhockeyn”

  • Skribent

    Följ HockeySverige på

    Google news

    Under förra säsongen fick målvakten Adam Åhman SHL-debutera för HV71. Nu står det klart att talangen lånas ut till allsvenska IK Oskarshamn.

    Förra säsongen blev en händelserik sådan för 18-årige Åhman. Förutom att debutera och vinna två av tre matcher i SHL fick han också vinna JSM-guld med klubben och vara  med A-landslaget under förberedelserna inför VM i Danmark.

    Men med både Felix Sandström och Jonas Gunnarsson på kontrakt lånas Åhman ut till Oskarshamn för att få värdefull speltid.

    – Åhman kommer från en bra säsong med HV71 och var en starkt bidragande orsak till HVs JSM-guld. Nu tror både vi, Adam och HV att Adam är redo för en roll i seniorhockeyn och vi hoppas att han ska kunna utvecklas bra hos oss under den kommande säsongen, kommenterar sportchef Per Kenttä till Oskarshamns hemsida.

    I Oskarshamn kommer Åhman att konkurrera om Christoffer Rifalk om speltid.

     

     

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: