Esa Tikkanen säljer Stanley Cup-ringar

Följ HockeySverige på

Google news

Under sin framgångsrika NHL-karriär vann Esa Tikkanen fem Stanley Cup-titlar. Nu säljer den finske legendaren fyra av Stanley Cup-ringarna på auktion.
– Jag har ringarna längst ned i en sminkpåse och jag är hela tiden rädd att de ska bli stulna, så varför inte sälja dem? säger han till Ilta-Sanomat.

Med sina fem Stanley Cup-titlar är Esa Tikkanen, tillsammans med Jari Kurri, den meste finske Stanley Cup-mästaren genom alla tider. Tikkanen vann fyra titlar med Edmonton Oilers mellan 1985 och 1990 innan han tog sin sista Stanley Cup-titel med New York Rangers 1994.

Nu kommer Tikkanen att göra sig av med fyra av sina fem Stanley Cup-ringar. I finska Ilta-Sanomat berättar legendaren att ringarna kommer att auktioneras ut. 56-åringen har inga förväntningar kring hur mycket ringarna kan komma att gå för på auktionen.

– De har legat längst ned i en påse i 30 år nu. När jag blev tillfrågad om vi kunde auktionera ut ringarna tänkte jag: Varför inte?

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Åtalad för skattebedrägeri

Att försäljningen har inte något med det faktum att han står åtalad för grovt skattebedrägeri att göra, menar Tikkanen.

– Jag har ringarna längst ned i en sminkpåse och jag är hela tiden rädd att de ska bli stulna, så varför inte sälja dem? säger han till tidningen. 

56-åringen nekar till anklagelserna om grovt skattebedrägeri.

– Jag har inte begått något brott, men det är en annan syn hos skattemyndigheten, säger Tikkanen.

Under sin spelarkarriär spelade Tikkanen 877 grundseriematcher i NHL och producerade 630 poäng (244+385). Med den noteringen är han den åttonde poängbästa finländaren i NHL genom alla tider.


TV: Gustav Forslings succéslutspel

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: